Produkty pochodzące ze zrównoważonych źródeł i wydajna logistyka - ALDI Belgia i ALDI Luksemburg

Od 1976 roku ALDI Belgia ma swoje przedstawicielstwo w ojczyźnie najbardziej szlachetnej czekolady. W 1991 roku ALDI rozpoczęło swoją działalność w Luksemburgu. Naszym obecnym priorytetem w obu krajach jest rozbudowa naszego asortymentu pochodzącego ze zrównoważonych źródeł oraz logistyka realizowana z poszanowaniem zasobów.

Tagi

W 2017 roku ALDI Belgia i ALDI Luksemburg w ramach ścisłej współpracy uzupełniły swój asortyment o różnorodne produkty pochodzące ze zrównoważonych źródeł, w tym 40 nowych artykułów BIO w asortymencie stałym i akcyjnym. Ponadto podczas „Tygodnia Sprawiedliwego Handlu” ALDI Belgia jako pierwsze na belgijskim rynku handlu detalicznego sprzedawało wyłącznie banany z certyfikatem Fairtrade. Również w przypadku artykułów rybnych certyfikowanych w sposób zrównoważony jeszcze wyżej została zawieszona poprzeczka, by w lipcu 2017 roku mogło zostać opublikowane nowe wydanie krajowej polityki zakupowej ryb. W drodze od dostawcy do regału w sklepie wszystkie produkty zatrzymują się w naszym centrum logistycznym. Stamtąd trafiają do poszczególnych sklepów. W Belgii staramy się realizować nasze działania logistyczne w sposób bardziej sprzyjający ochronie zasobów: w międzyczasie w pięciu z siedmiu centrów logistycznych zainstalowano energooszczędne oświetlenie LED, a do 2019 roku magazyn będzie oświetlany wyłącznie żarówkami LED. Przy tym istotny element stanowi nowe centrum logistyczne w belgijskim Turnhout. Również tu stosowana będzie najnowocześniejsza technika oświetleniowa LED oraz energooszczędna technika chłodzenia. Centrum logistyczne odpowiadać będzie wymogom budowy uwzględniającej zrównoważony rozwój, a w 2019 roku będzie certyfikowane zgodnie z BREEAM.

Nasze ciekawostki

117 artykułów BIO i Fairtrade

W porównaniu do roku poprzedniego mogliśmy zwiększyć liczbę artykułów marki własnej posiadających unijne logo produkcji ekologicznej z 61 do 101 artykułów. Dotyczy to również produktów z certyfikatem Fairtrade. W tym przypadku w 2017 roku liczba ta wzrosła z 9 do 16 artykułów.

98 % produktów zawierających kakao ze zrównoważonych źródeł

W 2017 roku mogliśmy ponownie zwiększyć udział artykułów marki własnej zawierających kakao certyfikowane w sposób zrównoważony – w 2016 roku udział ten wynosił 77% natomiast w 2017 r. było to 98%.

Profil ALDI Belgia

Spółki regionalne 7
Ilość sklepów 444
Pracownicy ALDI łącznie
6.587
Rok wprowadzenia na rynek 1976
Strona internetowa www.aldi.be

Profil ALDI Luksemburg

Spółki regionalne 1
Ilość sklepów 15
Pracownicy ALDI łącznie
140
Rok wprowadzenia na rynek 1991
Strona internetowa www.aldi.lu
Nasze krajowe cele z programu CR:

Obszar działania: odpowiedzialność w ramach łańcucha dostaw

Cel Status Termin celu Zakres celu Istotność celu
Zamiana na certyfikowany surowiec kawy w zdefiniowanych artykułach marki własnej  (UTZ, Fairtrade, Rainforest Alliance i unijne logo produkcji ekologicznej) nowy 2020 50 % Belgia
Zamiana wszystkich róż na towary z certyfikatem Fairtrade nowy 2018 100 % Belgia
Dalsze redukowanie zawartości soli i cukru w kolejnych artykułach marki własnej nowy kontynuacja rozszerzenie Belgia
Zamiana świeżych i mrożonych ryb oraz owoców morza na artykuły certyfikowane w sposób zrównoważony nowy 2018 100 % Belgia

Obszar działania: oszczędzanie zasobów

Cel Status Termin celu Zakres celu Istotność celu
Wycofanie ze sprzedaży plastikowych toreb zakupowych nowy 2018 100 % Belgia
Budowa magazynu centralnego z certyfikatem BREEAM nowy 2019 budowa Belgia

Nasze projekty i tematy

Jakość
Eksperci ds. owoców i warzyw
Więcej
Tematy Kluczowe
Zrównoważone kształtowanie asortymentu
Więcej
Tematy Kluczowe
Atrakcyjny pracodawca
Więcej
Tematy Kluczowe
Opakowanie & Obieg
Więcej
Tematy Kluczowe
Podnoszenie świadomości konsumentów
Więcej
Torba
Torba jednorazowa nie jest rozwiązaniem
Więcej