Co sprawia, że banan jest BIO?

BIO to nie tylko małe zielono-białe logo na produkcie. Stoi za tym przede wszystkim pełne pasji zaangażowanie producentów i dostawców w uprawę przyjaznej dla środowiska wysokiej jakości żywności. Dotyczy to również zakrzywionych żółtych owoców.

Tagi

Każdego roku Europejczycy jedzą około osiem kilogramów bananów. Banan jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie i jednym z najważniejszych produktów handlowych w ogóle. Jednak historia sukcesu banana nie jest pozbawiona problemów – z jego uprawą związane są różne środowiskowe i socjalne wyzwania np. dotyczące zastosowania pestycydów lub panujących warunków pracy na plantacjach.

ALDI Nord jest poniekąd jednym z największych międzynarodowych dystrybutorów bananów. Od 2017 roku w sklepach w Danii, Niemczech i Belgii sprzedawane są wyłącznie banany BIO z certyfikatem Fairtrade lub banany z certyfikatem Rainforest Alliance. Szczególnie banany BIO odgrywają coraz ważniejszą rolę w Grupie Przedsiębiorstw.

Banan

Unijne logo produkcji ekologicznej, Rainforest Alliance itp. – Drogowskaz w dżungli certyfikatów

Certyfikaty zrównoważonego rozwoju dostępne są we wszystkich kształtach i kolorach. Pomagają konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji podczas zakupów, dzięki czemu ułatwiają wiele spraw. Uważamy, że ma to sens. Dlatego w zależności od grupy asortymentowej stosujemy różne certyfikaty do znakowania naszych produktów. Różnice istnieją także w zależności od kraju, w niektórych z nich klienci znajdują specjalne krajowe certyfikaty na produktach. Wszystkie jednak mają ze sobą coś wspólnego. Producenci lub dostawcy, którzy chcą znakować nimi swoje produkty muszą zwykle przejść przez długotrwały proces certyfikacji. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się temu bliżej. Pomaga to ustalić, jakie kryteria kryją się za poszczególnymi logotypami.

Z Ameryki Południowej i Środkowej rusza w świat – w ten sposób banan BIO trafia do handlu

Droga banana jest długa. Już na samym początku decydowane jest czy będzie on mógł posiadać unijne logo produkcji ekologicznej i certyfikat Fairtrade. Na wszystkich etapach łańcucha dostaw obowiązuje zasada: towar BIO i surowce konwencjonalne muszą być kategorycznie oddzielone. Ponadto, w każdej chwili musi istnieć możliwość sprawdzenia, skąd banany pochodzą – to dotyczy wszystkich bananów i standardów.

Bananowiec z owocami

Uprawa

Droga zaczyna się w Ameryce Południowej i Środkowej, podczas gdy nasze banany BIO z certyfikatem Fairtrade są uprawiane, między innymi, w Peru, nasze banany z certyfikatem Rainforest Alliance pochodzą głównie z Hondurasu, Ekwadoru i Kostaryki. Tam rosną w tropikalnym klimacie na bylinach o wysokości metra. Dojrzewanie owoców trwa około trzech miesięcy. Już podczas uprawy pojawia się wiele wyzwań. Są to, m.in., płace zapewniające egzystencję, prawa pracownicze, stosowanie pestycydów do zwalczania szkodników, zachowanie różnorodności biologicznej i identyfikowalność towarów. Aby spełnić wysokie wymagania unijnego rozporządzenia ekologicznego, producenci nie mogą stosować chemicznych pestycydów ani nawozów i muszą zwracać uwagę na optymalny płodozmian.

Stanowisko pakowania

Po zbiorach a przed transportem na stanowisku pakowania banany są przygotowywane do swojej wielkiej podróży i poddawane dokładnej kontroli jakości. W tym celu owoce są dzielone na tzw. gromady składające się z czterech do ośmiu bananów. Umyte i opatrzone etykietami i certyfikatami, trafiają do kartonów w kierunku portu.

Transport z Ameryki Południowej do Europy trwa do 42 dni.

Transport statkiem

W ciągu czterech do sześciu tygodni banany w tzw. statkach-chłodniach docierają na rynki docelowe. Niska temperatura na statkach jest ważna. Zapobiega zbyt szybkiemu dojrzewaniu jeszcze zielonych owoców. Również na tym etapie konieczne jest spełnienie wymogów unijnego logo produkcji ekologicznej. Chodzi tutaj, m.in. o oddzielanie bananów BIO od konwencjonalnie produkowanych produktów.

Statek towarowy na morzu
Dojrzałe banany

Dojrzewanie bananów oraz dostawcy

Od zielonego do żółtego: na tym etapie banan uzyskuje swój charakterystyczny kolor. Dzieje się tak w ciągu czterech do ośmiu dni w dużych komorach dojrzewających skrupulatnie kontrolowanych przez specjalistę ds. dojrzewania bananów. Aby pobudzić proces dojrzewania stosowany jest naturalny gaz – etylen, który owoce same wytwarzają w niewielkich ilościach. Nasi dostawcy przewożą następnie banany do naszych centrów logistycznych. Od teraz to my jesteśmy odpowiedzialni za dalszą drogę banana.

Centrum logistyczne

W naszych centrach logistycznych prowadzimy wnikliwe obserwacje, pracownicy w ALDI Nord i zewnętrzni kontrolerzy sprawdzają otrzymane towary pod kątem ich jakości.

Kontroler sprawdza banany w centrum logistycznym
Zapakowane banany w sklepie

Sklepy

Banany dotarły do sklepów, kolejna kontrola jakości jest realizowana przez naszych pracowników. Identyfikowalność dla wszystkich produktów owocowych i warzywnych zapewnia certyfikat GLOBALG.A.P. W tym celu wystarczy wpisać w internetową bazę danych inicjatywy numer GGN znajdujący się na opakowaniu.

W domu

Teraz to ty możesz rozkoszować się bananami – w zależności od preferencji smakówych delikatnie zielonym lub już w pełni żółtym. Wskazówka: jeśli chcesz aby banany dojrzały w domu, najlepiej położyć je obok kilku jabłek, ponieważ wytwarzają one dużo gazu etylenowego wpływającego na proces dojrzewania bananów.  

Banany dojrzewają w komorach dojrzewających od 4-8 dni, zmieniając kolor z zielonego na żółty

Certyfikaty BIO poszczególnych krajów

Oprócz unijnego logo produkcji ekologicznej stosowane są jeszcze inne certyfikaty. W Danii np. oprócz zielonego listka Unii Europejskiej stosuje się duński, państwowy certyfikat BIO –  „Znak Ø”. Cieszy się on dużym poważaniem.

Duński znak Ø
Kolejne informacje
Ciekawostki
A więc do rzeczy!

Jasny przekaz w temacie rybołówstwa - w 2017 roku ALDI Polska była oficjalnym partnerem kampanii jubileuszowej Marine Stewardship Council (MSC), która stanowiła dobrą okazję do informowania o zrównoważonych metodach połowu ryb oraz certyfikacie MSC.

Ciekawostki
Inżynieria genetyczna - nasze podejście do kontrowersyjnego tematu

Traktujemy poważnie obawy naszych klientów związane z inżynierią genetyczną, wykluczamy genetycznie modyfikowane składniki w naszej żywności i zapewniamy odpowiednią orientację stosując przejrzyste znakowanie.

Ciekawostki
Skąd pochodzą paluszki rybne?

Coraz więcej osób chce wiedzieć skąd pochodzą nasze produkty rybne. I coraz częściej pada odpowiedź: ze zrównoważonego połowu. Potwierdza to na przykład niebieski znak Marine Stewardship Council (MSC), który widoczny jest na wielu opakowaniach.

Zarządzanie
Program CR

W ramach naszego programu CR jasno definiujemy cele dla wszystkich obszarów działania. O naszych postępach informujemy m.in. w ramach raportu zrównoważonego rozwoju.

Ciekawostki
Zaangażowanie na rzecz dobrostanu zwierząt: dobre wyniki na tle konkurencji

Wiemy, że w temacie dobrostanu zwierząt wciąż jest wiele do zrobienia. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Potwierdzają to dwie ostatnie publikacje na temat zaangażowania w dobrostan zwierząt w przemyśle spożywczym.

Tematy Kluczowe
Standardy zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw Non-Food

W obszarach na które mamy kształtujący wpływ przejmujemy odpowiedzialność za bezpieczne i odpowiednie warunki pracy jak również przestrzeganie standardów ekologicznych.

Tematy Kluczowe
Budowanie pozytywnych relacji z klientami & Jakość usług

Zaufanie naszych klientów jest naszym najcenniejszym dobrem. Od ponad 100 lat konsekwentnie kształtujemy naszą ofertę oraz nasze usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów.

Tematy Kluczowe
Zrównoważone kształtowanie asortymentu

W myśl pojmowania naszej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (Corporate Responsibility) obraliśmy sobie za cel umożliwienie naszym klientom świadomej i zdrowej konsumpcji w przystępnych cenach. Dlatego stale rozszerzamy naszą ofertę produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł.

Ciekawostki
ALDI CR-Support w Hong Kongu –
zakłady produkcyjne pod kontrolą

Wiele produktów Non-Food dystrybuowanych przez ALDI produkowanych jest w Azji. Zespół ALDI CR-Support Ltd. w Hongkongu sprawdza standardy pracy i standardy socjalne zakładów produkcyjnych.