Torba jednorazowa nie jest rozwiązaniem

Jest obiektem kultowym i trafiła nawet do muzeum – plastikowa torba ALDI Nord. Ale w obliczu plastikowych wysp na morzu, zaśmieconych plaż i mikroplastików w naszym środowisku, sprawa jest dla nas jasna: torba jednorazowego użytku to przeżytek.

Tagi

Od ponad 100 lat oferujemy naszym klientom torby, aby mogli bezpiecznie przetransportować swoje zakupy do domu. W pierwszych dziesięcioleciach historii naszego przedsiębiorstwa wykonywane były one z papieru. Ale po triumfie tworzywa sztucznego w latach 60-tych. wprowadzono plastikową torbę ze słynnym niebiesko-białym wzorem. Stał się on kultowy i trafił nawet na wystawę do muzeum Ingolstadt Museum of Concrete Art w 2016 roku. Przez ponad 40 lat plastikowa torba była wszechobecna na naszej ulicy aż do dziś. Ponieważ ze względu na problemy środowiskowe spowodowane przez plastik i plastikowe torby nadszedł czas na nowy kultowy obiekt na naszych ulicach: torbę wielokrotnego użytku ALDI Nord. Sprawdzony wzór, lepszy dla środowiska.

Nasza nowa torba wielokrotnego użytku wiele zmieści

ALDI Nord kładzie kres torbom jednorazowym. Decyzja ta oznacza usunięcie wszystkich dostępnych przy kasie zwykłych jednorazowych toreb. W Belgii, Niemczech i Holandii są one stopniowo wycofywane od końca 2017 roku. Zamiast plastikowej torby w sklepach pojawiła się przyjazna dla środowiska alternatywa: trwała torba wielokrotnego użytku składająca się z ponad 80 % materiału pochodzącego z recyklingu. Produkowana w Niemczech nosi uznane oznakowanie ekologiczne Błękitnego Anioła. Ponadto jest większa i bardziej stabilna niż torba jednorazowa. Przy tym bardzo świadomie zdecydowaliśmy nie zastępować jednorazowej torby, torbą z papieru. Ponieważ produkcja papierowej torby zużywa dużo więcej wody i energii.

Nasze torby

Dostępne w zależności od sklepu i kraju, oferujemy aż do siedmiu możliwości transportu zakupów. Oto najnowsze modele:

Permamentna torba na zakupy wykonana z tworzywa sztucznego
Permanentna torba na zakupy wykonana z tworzywa pochodzącego z zebranych, zużytych butelek PET (R-PET)
Torba wielokrotnego użytku
Torba na zakupy wielokrotnego użytku wykonana w co najmniej 80% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu ze znakiem ekologicznym Błękitny Anioł
Torba wykonana z juty
Torba wykonana z juty, laminowana wewnątrz z polipropylenu
Torba na zakupy wykonana z bawełny z certyfikatem GOTS i Fairtrade
Torba na zakupy wykonana z bawełny z certyfikatem GOTS i Fairtrade
Kolorowa torba na zakupy wykonana z tworzywa sztucznego - polipropylenu
Kolorowa torba na zakupy wykonana z tworzywa sztucznego - polipropylenu

Żegnaj plastiku!

Nowa torba wielokrotnego użytku będzie stopniowo wprowadzana do belgijskich, niemieckich i holenderskich sklepów. W tym samym czasie wszystkie torby jednorazowe będą usuwane z asortymentu poszczególnych sklepów. Całkowita zamiana nastąpi tam do końca 2018 roku. Aby już na etapie zamiany wspierać korzystanie z przyjaznych dla środowiska wariantów wielokrotnego użytku, podniesiona została cena toreb jednorazowych: np. w Niemczech o 10 centów, a w Holandii o 15 centów. (Dodatkowe) dochody ze sprzedaży toreb jednorazowych będą przekazywane na rzecz projektów ekologicznych i społecznych.

Kolejne informacje
Tematy Kluczowe
Opakowanie & Obieg

Aby zapewnić towarom odpowiednią ochronę oraz jakość, w wielu przypadkach opakowania są koniecznością i nie da się z nich całkowicie zrezygnować. Dlatego stawiamy na materiały pochodzące z recyklingu, jak również częściowo na systemy wielokrotnego użytku.

Aktualizacja 2018
Raport ewaluacyjny UN Global Compact
(COP 2018)

Niniejszy raport zrównoważonego rozwoju jest również raportem ewaluacyjnym (Communication on Progress – COP) Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord w ramach UN Global Compact.

Ciekawostki
Holandia: zdrowe odżywianie od najmłodszych lat

Zdrowie jest jednym z najważniejszych tematów w Holandii. Jednym z najbardziej aktualnych tematów jest m.in. nadwaga u dzieci i młodzieży. Mając po stronie silnego partnera podejmujemy się tego tematu.

Ciekawostki
Holandia: walka z „plastikową zupą"

Na całym świecie co minutę jedna pełna ciężarówka z plastikiem jest wyładowywana do morza – to około 8 miliardów kilogramów plastiku rocznie. Holenderska fundacja Plastic Soup Foundation postawiła sobie za cel powstrzymanie tego procesu. Popieramy to!