Skąd pochodzą paluszki rybne?

Coraz więcej ludzi chce to wiedzieć. I coraz częściej pada odpowiedź: ze zrównoważonego połowu. Potwierdza to na przykład niebieski znak Marine Stewardship Council (MSC), który widoczny jest na wielu opakowaniach. Symbol potwierdzający aktywne działania dot. połowu ryb.

 

Tagi

W  wielu lodówkach znajdują się certyfikowane ryby pochodzące ze zrównoważonego rybołóstwa. Jest to ważna informacja, ponieważ wciąż istnieje wiele wyzwań w dziedzinie rybołówstwa. Jednym z powodów są duże ilości ryb, które są co roku wyławiane lub hodowane – ponad 90 milionów ton pochodzi z dzikiego połowu, a ponad 70 milionów ton pochodzi z akwakultury. Nadmierne odławianie, nielegalne metody połowów i zanieczyszczenie środowiska zagrażają wielu naturalnym zasobom ryb, z tego około 30 procent uznaje się za przełowione (Źródło: WWF).

Niemniej jednak konsumpcja ryb na całym świecie stale rośnie. Do 2026 roku Światowa Organizacja Żywnościowa oczekuje wzrostu wynoszącego 19 procent względem lat 2014-2016 (Źródło: FAO). Aby zaspokoić popyt, należy zmienić warunki połowów i hodowli ryb. Wymaga to współpracy ze strony ONZ, UE, organizacji takich jak Marine Stewardship Council (MSC) oraz dystrybutorów jak np. ALDI Nord.

Również w przyszłości klienci powinni móc kupować z czystym sumieniem paluszki rybne z fileta z mintaja. Właśnie dlatego staramy się, aby nasz cały łańcuch dostaw ryb i owoców morza kształtować w sposób bardziej zrównoważony. Na przykład wspólnie z naszymi partnerami, takimi jak MSC, wspieramy zrównoważone połowy oraz nie dopuszczamy do sprzedaży szczególnie zagrożonych gatunków ryb.

Zamrażarki z produktami rybnymi

„W celu ochrony światowych zasobów ryb, konieczne jest, aby coraz więcej rybołóstw działało w sposób zrównoważony. Handel jest ważnym kluczem do tego – dzięki wprowadzaniu do asortymentu coraz większej ilości produktów pochodzących ze zrównoważonego połowu, może ułatwić konsumentom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zakupów.“

Stefanie Kirse
Kierownik biura Marine Stewardship Council Niemcy / Austria / Szwajcaria

Wszyscy na pokładzie: spójna polityka zakupowa

Dzięki naszej nowej międzynarodowej polityce zakupowej ryb, w 2018 roku ustanowimy spójne minimalne standardy dotyczące zakupu ryb i owoców morza we wszystkich krajach, w których ALDI Nord prowadzi sprzedaż detaliczną. W ten sposób konsekwentnie dokonamy zmiany naszego asortymentu na produkty rybne pochodzące ze zrównoważonego połowu.

Od wielu lat angażujemy się na rzecz zrównoważonego połowu ryb. Tutaj można śledzić nasze kamienie milowe na tej drodze:

Grafika - certyfikowane produkty rybne

Udział artykułów rybnych certyfikowanych pod kątem zrównoważonego rozwoju w Grupie Przedsiębiorstw

2018

Nasza międzynarodowa polityka zakupowa ryb zostanie opublikowana! Gdy tylko to nastąpi będziecie Państwo mogli poznać jej dalsze szczegóły.

Przyjrzeliśmy się uważnie wszystkim istotnym aspektom zrównoważonego rozwoju naszego krajowego asortymentu ryb i stawiamy na produkty certyfikowane wg MSC, ASC czy GLOBALG.A.P. lub posiadających unijne logo produkcji ekologicznej. Stanie się ona nowym standardem przede wszystkim w krajach, które nie opublikowały krajowej polityki zakupowej ryb.

2017

Publikujemy krajową politykę zakupową ryb w Danii, która obejmuje również artykuły markowe. W ALDI Belgia pojawia się nowe wydanie krajowej polityki zakupowej ryb. W 2017 roku w Niemczech i Danii osiągnęliśmy cele wyznaczone w krajowych politykach zakupowych, między innymi:

  • Wszystkie ryby z dzikiego połowu posiadają certyfikat MSC. Dotyczy to surowców z asortymentu stałego i sezonowego, świeże ryby i produkty mrożone.
  • 100% surowców z akwakultury posiada certyfikat ASC, unijne logo produkcji ekologicznej lub GLOBALG.A.P. Dotyczy to wszystkich ryb świeżych, produktów głęboko mrożonych i z chłodni oraz konserw z asortymentu stałego i sezonowego.
Zdjęcie produktu - paluszki rybne

2016

W Portugalii publikujemy krajową politykę zakupową ryb. Dodatkowe wytyczne: do 2018 roku 100 % zakupionych produktów przetwórstwa rybnego (tzw. sztokfisz) –  specjalność w Portugalii  – musi posiadać certyfikat MSC.

Ponadto zmieniamy kompleksowo naszą krajową politykę zakupową ryb dla Niemiec.

2015

W ALDI Holandia wdrożona zostaje krajowa polityka zakupowa ryb.

2011

Tak to się zaczęło: w ALDI Nord w Niemczech po raz pierwszy opublikowano krajową politykę zakupową ryb. Stanowi ona punkt wyjściowy naszych działań.

Okładka krajowej polityki zakupowej ryb

Na co zwracać uwagę?:

Nasze znakowanie ryb na opakowaniu pomaga podjąć świadomą decyzję o zakupie. Dostarcza ono m.in. informacji o dokładnym gatunku ryby, dzikim połowie lub akwakulturze, sposobie, obszarze i okresie połowu. Podczas zakupów w Niemczech można zwracać uwagę na następujące certyfikaty lub korzystać z  Kodu Identyfikowalności ALDI (ATC):

Stosowane certyfikaty na opakowaniach:

Aquaculture Stewardship Council (ASC):
ASC jest niezależną globalną organizacją użytku publicznego założoną w 2010 r. przez World Wide Fund for Nature (WWF) oraz Sustainable Trade Initiative (IDH). Norma ASC oznacza przyjazną dla środowiska i społecznie odpowiedzialną hodowlę ryb.

Unijne logo produkcji ekologicznej:
Wszystkie produkty rybne i owoce morza posiadające unijne logo produkcji ekologicznej zostały wyprodukowane i sprawdzone zgodnie z unijnymi przepisami prawnymi. Certyfikat ten oznacza m.in. kontrolowaną jakość wody, uwzględnienie naturalnych siedlisk i certyfikowanych pasz ekologicznych.

 

GLOBALG.A.P.:
GLOBALG.A.P. jest organizacją sektora prywatnego, która określa dobrowolne światowe standardy certyfikacji produktów rolnych od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W branży rybnej ten standard stosuje się do certyfikacji akwakultury.

Certyfikat dla porduktów rybnych pochodzących ze zrównoważonych rybołówstw

Marine Stewardship Council (MSC):
MSC to międzynarodowa, niezależna organizacja użytku publicznego zarządzająca uznanym na świecie znakiem MSC dla ryb ze zrównoważonego połowu. Jeśli rybołóstwo chce posiadać znak MSC, musi zostać poddane ocenie zgodnie ze standardem środowiskowym MSC dla zrównoważonego rybołówstwa oraz przestrzegać tego standardu.

„Naszym celem jest, aby do 2020 roku 20% połowów na świecie pochodziło z łowisk certyfikowanych przez MSC lub przechodzących przez proces oceny MSC. Aby mogło się to udać, rynek, ochrona środowiska i rybołówstwo muszą ściśle ze sobą współpracować. Tylko wtedy, gdy oferta produktów rybnych stanie się bardziej zrównoważona w szerszym zakresie, zagrożone populacje będą mogły odzyskać spokój i będzie można przywrócić równowagę ekosystemu morskiego.“

Nicolas Guichoux
Global Commercial Director, Marine Stewardship Council

Kolejne informacje
Ciekawostki
A więc do rzeczy!

Jasny przekaz w temacie rybołówstwa - w 2017 roku ALDI Polska była oficjalnym partnerem kampanii jubileuszowej Marine Stewardship Council (MSC), która stanowiła dobrą okazję do informowania o zrównoważonych metodach połowu ryb oraz certyfikacie MSC.

Tematy Kluczowe
Jakość produktu

Jeśli chodzi o jakość naszych produktów, nie uznajemy żadnych kompromisów.. W tym celu przejmujemy odpowiedzialność wzdłuż całego łańcucha produkcji i dostaw. Potrzeby naszych klientów stoją zawsze na pierwszym planie.

Kraje
Produkty pochodzące ze zrównoważonych źródeł i wydajna logistyka - ALDI Belgia i ALDI Luksemburg

Naszym obecnym priorytetem w Belgii i Luksemburgu jest rozbudowa naszego asortymentu pochodzącego ze zrównoważonych źródeł oraz logistyka realizowana z poszanowaniem zasobów.

Ciekawostki
Co sprawia, że banan jest BIO?

BIO to nie tylko małe zielono-białe logo na produkcie. Stoi za tym przede wszystkim pełne pasji zaangażowanie producentów i dostawców w uprawę przyjaznej dla środowiska wysokiej jakości żywności.

Ciekawostki
Eksperci ds. owoców i warzyw

Eksperci, którzy badają jabłka i ogórki? Naprawdę istnieją! eksperci od świeżości pomagają sprostać wysokim oczekiwaniom naszych klientów.

Tematy Kluczowe
Standardy zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw Non-Food

W obszarach na które mamy kształtujący wpływ przejmujemy odpowiedzialność za bezpieczne i odpowiednie warunki pracy jak również przestrzeganie standardów ekologicznych.

Ciekawostki
Z pola bawełny do sklepu: śpioszki w podróży

Większość ubrań, jaką nasi klienci znajdują w sklepach, przeszła długą drogę. Podróż naszego body niemowlęcego rozpoczyna się na indyjskich polach bawełny.

Ciekawostki
Dzień pod znakiem jakości

„Jakość ponad wszystko, ceny non stop nisko“, aby spełnić tę obietnicę, wszystkie produkty ALDI Nord przechodzą rygorystyczne kontrole jakości. Dla pracowników Działu Jakości jest to ambitna praca.