Holandia: walka z „plastikową zupą"

Na całym świecie co minutę jedna pełna ciężarówka z plastikiem jest wyładowywana do morza – to około 8 miliardów kilogramów plastiku rocznie. Poprzez promieniowanie UV i fale jest on mielony na małe cząsteczki, które stopniowo przekształcają nasze oceany w tzw. „plastikową zupę śmieciową”. Holenderska fundacja Plastic Soup Foundation postawiła sobie za cel powstrzymanie tego procesu poprzez edukację, działania szkoleniowe i innowacyjne rozwiązania. Popieramy to!

Tagi

Naszą motywacją było zaangażowanie się w walce z ogólnoświatowym problemem śmieci z tworzyw sztucznych, więc w 2017 roku postanowiliśmy zakończyć sprzedaż jednorazowych plastikowych toreb w ALDI Nord. Do końca 2018 roku torba jednorazowa będzie stopniowo znikać z naszych sklepów. Obecnie trwa proces zamiany na naszą nową torbę wielokrotnego użytku. Proces całkowitego wycofywania plastikowych toreb wymaga czasu, dlatego w Holandii cena jednorazowych toreb na zakupy wzrosła w międzyczasie z 15 do 25 centów. Tym samym większość dochodu z tego tytułu trafia do Plastic Soup Foundation jako darowizna.

„Przyszłe pokolenia powinny żyć w czystym i zdrowym środowisku. Dzięki temu nowemu programowi szkoleniowemu Plastic Soup Foundation dzieci uczą się w formie zabawy, jak ważna jest ochrona naszych mórz i oceanów“.

Nadie Winde
Manager Corporate Responsibility w Holandii

 

Program szkoleniowy w klasie szkoły podstawowej
Materiały dydaktyczne fundacji Plastic Soup Foundation
Logo Plastic Soup Foundation

Dzięki zebranym funduszom fundacja uruchomiła w 2018 roku nowy darmowy program szkoleniowy dla szkół podstawowych. Program składa się z tzw. „Plastic Soup Box“ zawierającej interesujący materiał dydaktyczny na temat odpadów z tworzyw sztucznych. Ponadto szkoły otrzymują specjalne wydanie gazety dla dzieci „Kidsweek”  oraz dostęp do internetowej platformy z cyfrowymi lekcjami, filmami wideo i grami. Dzięki nowemu programowi szkoleniowemu Plastic Soup Foundation chce uświadomić dziesięć tysięcy dzieci w temacie plastikowych odpadów.

Kolejne informacje
Ciekawostki
Holandia: zdrowe odżywianie od najmłodszych lat

Zdrowie jest jednym z najważniejszych tematów w Holandii. Jednym z najbardziej aktualnych tematów jest m.in. nadwaga u dzieci i młodzieży. Mając po stronie silnego partnera podejmujemy się tego tematu.

Ciekawostki
Nagrodzeni za bycie fair!

Produkty ze sprawiedliwego handlu w przystępnej cenie? Od wielu lat oferujemy je milionom klientów. Za nasze długoletnie zaangażowanie na rzecz wspierania idei sprawiedliwego handlu zostaliśmy nagrodzeni przez organizację TransFair.

Tematy Kluczowe
Budowanie pozytywnych relacji z klientami & Jakość usług

Zaufanie naszych klientów jest naszym najcenniejszym dobrem. Od ponad 100 lat konsekwentnie kształtujemy naszą ofertę oraz nasze usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów.

Ciekawostki
17 celów dla lepszego świata

Przedsiębiorstwa również zostały wezwane do zaangażowania się w osiąganie Celów Zrównoważonego Rozwoju (UN – Sustainable Development Goals zwanych w skrócie SDGs). Wiele tematów adresowanych pod kątem SDGs ma ogromne znaczenie dla ALDI Nord.

Zarządzanie
Interesariusze & Sieci

Cenne wskazówki dla naszej pracy w Dziale CR otrzymujemy podczas dialogu z naszymi interesariuszami. Stale wymieniamy się opiniami z klientami, pracownikami, organizacjami pozarządowymi, inicjatywami, stowarzyszeniami, dostawcami, partnerami nadlowymi, a także radami zakładowymi i związkami zawodowymi.

Ciekawostki
Torba jednorazowa nie jest rozwiązaniem

Jest obiektem kultowym - plastikowa torba ALDI Nord. Ale w obliczu plastikowych wysp na morzu, zaśmieconych plaż i mikroplastików w naszym środowisku, sprawa jest dla nas jasna: torba jednorazowego użytku to przeżytek.