Nagrodzeni za bycie fair!

Produkty ze sprawiedliwego handlu w przystępnej cenie? Od wielu lat oferujemy to milionom klientów. Za nasze długoletnie zaangażowanie na rzecz wspierania idei sprawiedliwego handlu zostaliśmy nagrodzeni przez organizację TransFair: firma ALDI otrzymała nagrodę Fairtrade 2018 w kategorii “Handel”.

 

Tagi

Jesteśmy z tego naprawdę dumni! Ponieważ już od 2012 roku jesteśmy zaangażowani w oferowanie produktów tzw. sprawiedliwego handlu i we wspieranie projektów w krajach rozwijających się. Drobni rolnicy, pracownicy w Afryce, Ameryce Południowej i Azji czerpią korzyści z uczciwego handlu. W międzyczasie wiele produktów Fairtrade na stałe zadomowiło się w naszej ofercie, są to m.in. banany, kawa, herbata, soki, miód i czekolada – w zależności od spółki ALDI Nord. Produkty promocyjne jak np. odzież sportowa, ręczniki, pościel, gumy owocowe lub wino są regularnie dodawane do tej oferty. Aby klienci mogli na pierwszy rzut oka rozpoznać produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu, w niektórych krajach oferujemy artykuły w marce własnej FAIR. Ponadto regularnie uczestniczymy w tzw. tygodniu uczciwego handlu (niem. “Faire Woche”) organizowanym przez TransFair.

„Dzięki ciągłemu rozszerzaniu asortymentu produktów Fairtrade, udaje się ALDI udostępniać produkty sprawiedliwego handlu szerokiemu gronu odbiorców oraz promować efektywność Fairtrade w krajach produkujących. Tylko ten, kto przy półce ma możliwość zdecydowania się na Fairtrade, ma możliwość uprawiania „polityki koszyka zakupowego”.

Dieter Overath
Przewodniczący Zarządu TransFair

 

Nagroda Fairtrade

Co dwa lata TransFair honoruje nagrodami Fairtrade firmy i społeczeństwo obywatelskie za ich zaangażowanie. Poszukiwane są firmy z branży i handlu, które łączą sukces ekonomiczny z odpowiedzialnością społeczną i konsekwentnie oferują produkty Fairtrade. Ponadto, wyróżniane są także organizacje i projekty, które w szczególny sposób przyczyniły się do sprawiedliwego handlu.

Logo Fairtrade Awards 2018: zwycięzca w kategorii "Handel"

Co właściwie oznacza Fairtrade?

Celem sprawiedliwego handlu jest wspieranie drobnych rolników i pracowników w krajach rozwijających się – w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej oraz poprawa ich pozycji na rynku światowym w sposób długotrwały. Produkty oznaczone certyfikatem Fairtrade pochodzą z tzw. sprawiedliwego handlu. W Niemczech przyznawany jest on przez niezależne stowarzyszenie TransFair od 1992 roku. Aby uzyskać taki znak konieczne jest przestrzeganie międzynarodowych standardów Fairtrade obejmujących szerokie aspekty społeczne, ekonomiczne i środowiskowe, takie jak płacenie minimalnych cen Fairtrade i premii Fairtrade, zakaz zatrudniania dzieci oraz zgodność z kryteriami środowiskowymi. Premia Fairtrade zapewnia realizację projektów społecznych, takich jak budowa studni, szkół czy szpitali. Premia umożliwia również inwestycje w lokalną infrastrukturę.

W 2017 roku w niemieckich sklepach znajdowało się 30 naszych produktów z certyfikatem Fairtrade.

Nowość w asortymencie: czekolada z programu sprzedaży kakao (Fairtrade Cocoa Program)

W 2018 roku będziemy sukcesywnie zmieniać wszystkie tabliczki czekolady Moser Roth, praliny i produkty sezonowe wg programu sprzedaży Fairtrade Cocoa Program. W odróżnieniu do klasycznego certyfikatu Fairtrade w przypadku programu sprzedaży kakao chodzi o sprawiedliwy zakup surowca, a nie o skład i certyfikację poszczególnych produktów. W ten sposób program przyczynia się do osiągnięcia bardziej zrównoważonego rozwoju dla wielu produktów. W przypadku wyrobów czekoladowych tylko kakao jest sprzedawane na warunkach Fairtrade. Pochodzi ono głównie z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany. W przypadku innych składników, takich jak cukier buraczany, producenci mogą również korzystać z konwencjonalnych surowców.

Kolejne informacje
Ciekawostki
A więc do rzeczy!

Jasny przekaz w temacie rybołówstwa - w 2017 roku ALDI Polska była oficjalnym partnerem kampanii jubileuszowej Marine Stewardship Council (MSC), która stanowiła dobrą okazję do informowania o zrównoważonych metodach połowu ryb oraz certyfikacie MSC.

Ciekawostki
ALDI to my – magazyn dla pracowników

Na naszym kursie ku modernizacji rozwijamy się szybciej niż kiedykolwiek. Jedno jest pewne: pracownicy ALDI Nord muszą wiedzieć, co się dzieje. Oto on - nasz nowy magazyn dla pracowników w Niemczech "ALDI to my"!

Tematy Kluczowe
Atrakcyjny pracodawca

Blisko 69.000 pracowników ALDI powinno być dumnych ze swojej pracy w ALDI. Dlatego oferujemy stabilną pracę, atrakcyjne warunki ramowe i długoterminowe perspektywy rozwojowe.

Tematy Kluczowe
Jakość produktu

Jeśli chodzi o jakość naszych produktów, nie uznajemy żadnych kompromisów.. W tym celu przejmujemy odpowiedzialność wzdłuż całego łańcucha produkcji i dostaw. Potrzeby naszych klientów stoją zawsze na pierwszym planie.

Aktualizacja 2018
Raport ewaluacyjny UN Global Compact
(COP 2018)

Niniejszy raport zrównoważonego rozwoju jest również raportem ewaluacyjnym (Communication on Progress – COP) Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord w ramach UN Global Compact.

Tematy Kluczowe
Budowanie pozytywnych relacji z klientami & Jakość usług

Zaufanie naszych klientów jest naszym najcenniejszym dobrem. Od ponad 100 lat konsekwentnie kształtujemy naszą ofertę oraz nasze usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów.

Tematy Kluczowe
Podnoszenie świadomości konsumentów

Każdego roku w naszych sklepach dokonuje się około 1,2 miliarda zakupów. Naszym celem jest promowanie zdrowego i zrównoważonego stylu życia oraz umożliwienie jak najszerszej grupie odbiorców odpowiedzialnej konsumpcji w przystępnej cenie.

Tematy Kluczowe
Marnowanie żywności & Odpady

Przejmujemy odpowiedzialność za ochronę naszego środowiska i zasobów naturalnych. Będąc przedsiębiorstwem handlu detalicznego ważną rolę odgrywa dla nas redukcja ilości odpadów oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Kraje
Więcej zrównoważonego rozwoju w kraju dyskontów - ALDI Nord Niemcy

Wszystko rozpoczęło się w 1913 roku otwarciem małego sklepu w Essen-Schonnebeck. Dziś klienci znajdą ALDI Nord w 2 249 miejscach w północnym obszarze dystrybucyjnym. Jednym z naszych priorytetów w Niemczech jest polepszanie dobrostanu zwierząt

Ciekawostki
Skąd pochodzą paluszki rybne?

Coraz więcej osób chce wiedzieć skąd pochodzą nasze produkty rybne. I coraz częściej pada odpowiedź: ze zrównoważonego połowu. Potwierdza to na przykład niebieski znak Marine Stewardship Council (MSC), który widoczny jest na wielu opakowaniach.