Nagrodzeni za bycie fair!

Produkty ze sprawiedliwego handlu w przystępnej cenie? Od wielu lat oferujemy to milionom klientów. Za nasze długoletnie zaangażowanie na rzecz wspierania idei sprawiedliwego handlu zostaliśmy nagrodzeni przez organizację TransFair: firma ALDI otrzymała nagrodę Fairtrade 2018 w kategorii “Handel”.

 

Tagi

Jesteśmy z tego naprawdę dumni! Ponieważ już od 2012 roku jesteśmy zaangażowani w oferowanie produktów tzw. sprawiedliwego handlu i we wspieranie projektów w krajach rozwijających się. Drobni rolnicy, pracownicy w Afryce, Ameryce Południowej i Azji czerpią korzyści z uczciwego handlu. W międzyczasie wiele produktów Fairtrade na stałe zadomowiło się w naszej ofercie, są to m.in. banany, kawa, herbata, soki, miód i czekolada – w zależności od spółki ALDI Nord. Produkty promocyjne jak np. odzież sportowa, ręczniki, pościel, gumy owocowe lub wino są regularnie dodawane do tej oferty. Aby klienci mogli na pierwszy rzut oka rozpoznać produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu, w niektórych krajach oferujemy artykuły w marce własnej FAIR. Ponadto regularnie uczestniczymy w tzw. tygodniu uczciwego handlu (niem. “Faire Woche”) organizowanym przez TransFair.

„Dzięki ciągłemu rozszerzaniu asortymentu produktów Fairtrade, udaje się ALDI udostępniać produkty sprawiedliwego handlu szerokiemu gronu odbiorców oraz promować efektywność Fairtrade w krajach produkujących. Tylko ten, kto przy półce ma możliwość zdecydowania się na Fairtrade, ma możliwość uprawiania „polityki koszyka zakupowego”.

Dieter Overath
Przewodniczący Zarządu TransFair

 

Nagroda Fairtrade

Co dwa lata TransFair honoruje nagrodami Fairtrade firmy i społeczeństwo obywatelskie za ich zaangażowanie. Poszukiwane są firmy z branży i handlu, które łączą sukces ekonomiczny z odpowiedzialnością społeczną i konsekwentnie oferują produkty Fairtrade. Ponadto, wyróżniane są także organizacje i projekty, które w szczególny sposób przyczyniły się do sprawiedliwego handlu.

Logo Fairtrade Awards 2018: zwycięzca w kategorii "Handel"

Co właściwie oznacza Fairtrade?

Celem sprawiedliwego handlu jest wspieranie drobnych rolników i pracowników w krajach rozwijających się – w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej oraz poprawa ich pozycji na rynku światowym w sposób długotrwały. Produkty oznaczone certyfikatem Fairtrade pochodzą z tzw. sprawiedliwego handlu. W Niemczech przyznawany jest on przez niezależne stowarzyszenie TransFair od 1992 roku. Aby uzyskać taki znak konieczne jest przestrzeganie międzynarodowych standardów Fairtrade obejmujących szerokie aspekty społeczne, ekonomiczne i środowiskowe, takie jak płacenie minimalnych cen Fairtrade i premii Fairtrade, zakaz zatrudniania dzieci oraz zgodność z kryteriami środowiskowymi. Premia Fairtrade zapewnia realizację projektów społecznych, takich jak budowa studni, szkół czy szpitali. Premia umożliwia również inwestycje w lokalną infrastrukturę.

W 2017 roku w niemieckich sklepach znajdowało się 30 naszych produktów z certyfikatem Fairtrade.

Nowość w asortymencie: czekolada z programu sprzedaży kakao (Fairtrade Cocoa Program)

W 2018 roku będziemy sukcesywnie zmieniać wszystkie tabliczki czekolady Moser Roth, praliny i produkty sezonowe wg programu sprzedaży Fairtrade Cocoa Program. W odróżnieniu do klasycznego certyfikatu Fairtrade w przypadku programu sprzedaży kakao chodzi o sprawiedliwy zakup surowca, a nie o skład i certyfikację poszczególnych produktów. W ten sposób program przyczynia się do osiągnięcia bardziej zrównoważonego rozwoju dla wielu produktów. W przypadku wyrobów czekoladowych tylko kakao jest sprzedawane na warunkach Fairtrade. Pochodzi ono głównie z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany. W przypadku innych składników, takich jak cukier buraczany, producenci mogą również korzystać z konwencjonalnych surowców.

Kolejne informacje
Tematy Kluczowe
Jakość produktu

Jeśli chodzi o jakość naszych produktów, nie uznajemy żadnych kompromisów.. W tym celu przejmujemy odpowiedzialność wzdłuż całego łańcucha produkcji i dostaw. Potrzeby naszych klientów stoją zawsze na pierwszym planie.

Zarządzanie
Interesariusze & Sieci

Cenne wskazówki dla naszej pracy w Dziale CR otrzymujemy podczas dialogu z naszymi interesariuszami. Stale wymieniamy się opiniami z klientami, pracownikami, organizacjami pozarządowymi, inicjatywami, stowarzyszeniami, dostawcami, partnerami nadlowymi, a także radami zakładowymi i związkami zawodowymi.

Ciekawostki
Co to znaczy być pracownikiem ALDI?

Być pracownikiem ALDI oznacza przede wszystkim – stosować w życiu nasze wspólne wartości. „Prosto, odpowiedzialnie i niezawodnie” - Za tym stoimy my, we wszystkim, co robimy i gdziekolwiek jesteśmy.

Aktualizacja 2018
Raport ewaluacyjny UN Global Compact
(COP 2018)

Niniejszy raport zrównoważonego rozwoju jest również raportem ewaluacyjnym (Communication on Progress – COP) Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord w ramach UN Global Compact.

Ciekawostki
Krok po kroku dążąc do lepszego dobrostanu zwierząt

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, skąd pochodzi żywność zawierająca surowce mięsne, którą u nas nabywają. Nasz zaangażowany zespół pracuje w ALDI Nord nad tym, aby krok po kroku osiągać widoczne postępy.

Zarządzanie
Organizacja

Grupa Przedsiębiorstw ALDI Nord stawia od dawna na sprawdzoną zasadę: decentralistyczne struktury z bezpośrednimi drogami decyzyjnymi. Dotyczy to również Działu Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa (Corporate Responsibility - CR).

Tematy Kluczowe
Różnorodność & Zgodność

W dziewięciu europejskich krajach, w których reprezentowana jest spółka ALDI Nord, pracują ludzie ponad 117 narodowości. Ta różnorodność jest częścią ALDI Nord, wzbogaca naszą współpracę i odzwierciedla różnorodność naszych klientów.

Ciekawostki
Dzień pod znakiem jakości

„Jakość ponad wszystko, ceny non stop nisko“, aby spełnić tę obietnicę, wszystkie produkty ALDI Nord przechodzą rygorystyczne kontrole jakości. Dla pracowników Działu Jakości jest to ambitna praca.

Ciekawostki
Z pola bawełny do sklepu: śpioszki w podróży

Większość ubrań, jaką nasi klienci znajdują w sklepach, przeszła długą drogę. Podróż naszego body niemowlęcego rozpoczyna się na indyjskich polach bawełny.

Tematy Kluczowe
Opakowanie & Obieg

Aby zapewnić towarom odpowiednią ochronę oraz jakość, w wielu przypadkach opakowania są koniecznością i nie da się z nich całkowicie zrezygnować. Dlatego stawiamy na materiały pochodzące z recyklingu, jak również częściowo na systemy wielokrotnego użytku.