Nagrodzeni za bycie fair!

Produkty ze sprawiedliwego handlu w przystępnej cenie? Od wielu lat oferujemy to milionom klientów. Za nasze długoletnie zaangażowanie na rzecz wspierania idei sprawiedliwego handlu zostaliśmy nagrodzeni przez organizację TransFair: firma ALDI otrzymała nagrodę Fairtrade 2018 w kategorii “Handel”.

 

Tagi

Jesteśmy z tego naprawdę dumni! Ponieważ już od 2012 roku jesteśmy zaangażowani w oferowanie produktów tzw. sprawiedliwego handlu i we wspieranie projektów w krajach rozwijających się. Drobni rolnicy, pracownicy w Afryce, Ameryce Południowej i Azji czerpią korzyści z uczciwego handlu. W międzyczasie wiele produktów Fairtrade na stałe zadomowiło się w naszej ofercie, są to m.in. banany, kawa, herbata, soki, miód i czekolada – w zależności od spółki ALDI Nord. Produkty promocyjne jak np. odzież sportowa, ręczniki, pościel, gumy owocowe lub wino są regularnie dodawane do tej oferty. Aby klienci mogli na pierwszy rzut oka rozpoznać produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu, w niektórych krajach oferujemy artykuły w marce własnej FAIR. Ponadto regularnie uczestniczymy w tzw. tygodniu uczciwego handlu (niem. “Faire Woche”) organizowanym przez TransFair.

„Dzięki ciągłemu rozszerzaniu asortymentu produktów Fairtrade, udaje się ALDI udostępniać produkty sprawiedliwego handlu szerokiemu gronu odbiorców oraz promować efektywność Fairtrade w krajach produkujących. Tylko ten, kto przy półce ma możliwość zdecydowania się na Fairtrade, ma możliwość uprawiania „polityki koszyka zakupowego”.

Dieter Overath
Przewodniczący Zarządu TransFair

 

Nagroda Fairtrade

Co dwa lata TransFair honoruje nagrodami Fairtrade firmy i społeczeństwo obywatelskie za ich zaangażowanie. Poszukiwane są firmy z branży i handlu, które łączą sukces ekonomiczny z odpowiedzialnością społeczną i konsekwentnie oferują produkty Fairtrade. Ponadto, wyróżniane są także organizacje i projekty, które w szczególny sposób przyczyniły się do sprawiedliwego handlu.

Logo Fairtrade Awards 2018: zwycięzca w kategorii "Handel"

Co właściwie oznacza Fairtrade?

Celem sprawiedliwego handlu jest wspieranie drobnych rolników i pracowników w krajach rozwijających się – w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej oraz poprawa ich pozycji na rynku światowym w sposób długotrwały. Produkty oznaczone certyfikatem Fairtrade pochodzą z tzw. sprawiedliwego handlu. W Niemczech przyznawany jest on przez niezależne stowarzyszenie TransFair od 1992 roku. Aby uzyskać taki znak konieczne jest przestrzeganie międzynarodowych standardów Fairtrade obejmujących szerokie aspekty społeczne, ekonomiczne i środowiskowe, takie jak płacenie minimalnych cen Fairtrade i premii Fairtrade, zakaz zatrudniania dzieci oraz zgodność z kryteriami środowiskowymi. Premia Fairtrade zapewnia realizację projektów społecznych, takich jak budowa studni, szkół czy szpitali. Premia umożliwia również inwestycje w lokalną infrastrukturę.

W 2017 roku w niemieckich sklepach znajdowało się 30 naszych produktów z certyfikatem Fairtrade.

Nowość w asortymencie: czekolada z programu sprzedaży kakao (Fairtrade Cocoa Program)

W 2018 roku będziemy sukcesywnie zmieniać wszystkie tabliczki czekolady Moser Roth, praliny i produkty sezonowe wg programu sprzedaży Fairtrade Cocoa Program. W odróżnieniu do klasycznego certyfikatu Fairtrade w przypadku programu sprzedaży kakao chodzi o sprawiedliwy zakup surowca, a nie o skład i certyfikację poszczególnych produktów. W ten sposób program przyczynia się do osiągnięcia bardziej zrównoważonego rozwoju dla wielu produktów. W przypadku wyrobów czekoladowych tylko kakao jest sprzedawane na warunkach Fairtrade. Pochodzi ono głównie z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany. W przypadku innych składników, takich jak cukier buraczany, producenci mogą również korzystać z konwencjonalnych surowców.

Kolejne informacje
Ciekawostki
Przyszłość jest zielona: tak będzie wyglądać nowy kampus ALDI Nord

Z niecierpliwością wyczekiwany: nowy kampus w siedzibie ALDI Einkauf w Essen, w dzielnicy Kray. Nowoczesny budynek spełnia wysokie standardy zrównoważonego rozwoju i zapewnia wystarczającą ilość miejsca dla wszystkich pracowników ALDI Einkauf

Ciekawostki
Dzień pod znakiem jakości

„Jakość ponad wszystko, ceny non stop nisko“, aby spełnić tę obietnicę, wszystkie produkty ALDI Nord przechodzą rygorystyczne kontrole jakości. Dla pracowników Działu Jakości jest to ambitna praca.

Ciekawostki
Krok po kroku dążąc do lepszego dobrostanu zwierząt

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, skąd pochodzi żywność zawierająca surowce mięsne, którą u nas nabywają. Nasz zaangażowany zespół pracuje w ALDI Nord nad tym, aby krok po kroku osiągać widoczne postępy.

Ciekawostki
Misja ratowania

W Europie każdego roku miliony ton żywności trafia do śmietnika. Jest to nie tylko problem etyczny. Wyrzucanie żywności oznacza także marnowanie cennych zasobów. Uważamy, że trzeba to zakończyć.

Kraje
Więcej zrównoważonego rozwoju w kraju dyskontów - ALDI Nord Niemcy

Wszystko rozpoczęło się w 1913 roku otwarciem małego sklepu w Essen-Schonnebeck. Dziś klienci znajdą ALDI Nord w 2 249 miejscach w północnym obszarze dystrybucyjnym. Jednym z naszych priorytetów w Niemczech jest polepszanie dobrostanu zwierząt

Tematy Kluczowe
Różnorodność & Zgodność

W dziewięciu europejskich krajach, w których reprezentowana jest spółka ALDI Nord, pracują ludzie ponad 117 narodowości. Ta różnorodność jest częścią ALDI Nord, wzbogaca naszą współpracę i odzwierciedla różnorodność naszych klientów.

Zarządzanie
Interesariusze & Sieci

Cenne wskazówki dla naszej pracy w Dziale CR otrzymujemy podczas dialogu z naszymi interesariuszami. Stale wymieniamy się opiniami z klientami, pracownikami, organizacjami pozarządowymi, inicjatywami, stowarzyszeniami, dostawcami, partnerami nadlowymi, a także radami zakładowymi i związkami zawodowymi.

Zarządzanie
Zarządzanie przedsiębiorstwem

ALDI Nord jest międzynarodowym dyskontem odnoszącym sukcesy. Częścią naszej kupieckiej świadomości jest przejmowanie odpowiedzialności za działanie naszego przedsiębiorstwa. Nasza polityka odpowiedzialności przedsiębiorstwa CR została ustanowiona dla całej Grupy Przedsiębiorstw.

Tematy Kluczowe
Budowanie pozytywnych relacji z klientami & Jakość usług

Zaufanie naszych klientów jest naszym najcenniejszym dobrem. Od ponad 100 lat konsekwentnie kształtujemy naszą ofertę oraz nasze usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów.

Tematy Kluczowe
Marnowanie żywności & Odpady

Przejmujemy odpowiedzialność za ochronę naszego środowiska i zasobów naturalnych. Będąc przedsiębiorstwem handlu detalicznego ważną rolę odgrywa dla nas redukcja ilości odpadów oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.