Eksperci ds. owoców i warzyw

Eksperci, którzy badają jabłka i ogórki? Naprawdę istnieją! W Belgii szkolimy personel na magazynie, aby stał się “wyrocznią w kwestii owoców i warzyw”.  Jako eksperci od świeżości pomagają sprostać wysokim oczekiwaniom naszych klientów.

Tagi

Na pierwszy rzut oka kalarepy w dużych zielonych pudełkach wyglądają świeżo i smacznie. Ale czy takie są naprawdę? Aby się tego dowiedzieć, pracownicy na przyjęciu towaru w naszych magazynach logistycznych muszą dokładnie przyjrzeć się przychodzącym towarom. Czy poziom ich dojrzewania jest prawidłowy? Czy warzywa nie są uszkodzone? Czy liście są jędrne i zielone? Aby nasi koledzy sprawdzali owoce i warzywa tak samo krytycznie jak zewnętrzny rzeczoznawca, w Belgii w 2017 roku wprowadzono nową koncepcję szkoleniową. Cel: uwrażliwienie na jakość i świeżość oraz pogłębienie wiedzy. Po początkowym czterodniowym szkoleniu pracownicy będą uczestniczyć w późniejszym terminie w kolejnym szkoleniu.

Jednak proces jakości w ALDI Nord nie rozpoczyna się od przyjęcia towaru w centrum logistycznym. Pracownicy działu zakupów już teraz przedstawiają naszym dostawcom jasne wytyczne. Na przykład, winogrona: od zaopatrzenia poprzez zawartość cukru do temperatury dostawy, wszystko jest dokładnie określone. Ponadto od dostawców owoców i warzyw wymagamy tak zwanej oceny społecznej. Dzięki temu podnosimy wśród producentów świadomość dotyczącą dobrych standardów pracy.

Po przybyciu towaru do sklepu, jego pracownicy ponownie sprawdzają, czy jakość jest właściwa. W każdej spółce regionalnej dwóch specjalistów ds. owoców i warzyw dba o to, aby pracownicy sklepu byli prawdziwymi ekspertami od świeżości. Szkolą oni kolegów w zakresie kontroli jakości. W przyszłości specjalnie przeszkoleni pracownicy odpowiedzialni za owoce i warzywa w sklepach będą sprawdzać dostarczony i wystawiany towar. W tym celu w 2018 roku przeprowadzimy szkolenia zakrojone na szeroką skalę.

„Owoce i warzywa muszą być świeże i jędrne. Jest to tak samo ważne dla nas, jak i dla naszych klientów”, mówi Kilian De Geyter, Kupiec w Belgii. “ALDI Belgia dzięki szkoleniu na eksperta ds. warzyw i owoców jeszcze bardziej skupiło uwagę swoich pracowników na tę kwęstię”.

Kontrolerzy jakości sprawdzają warzywa w centrum logistycznym
Kontrolerzy jakości sprawdzają warzywa w centrum logistycznym
Kontrolerzy jakości sprawdzają warzywa w centrum logistycznym
Kontrolerzy jakości sprawdzają warzywa w centrum logistycznym
Kolejne informacje
Ciekawostki
Zaangażowanie na rzecz dobrostanu zwierząt: dobre wyniki na tle konkurencji

Wiemy, że w temacie dobrostanu zwierząt wciąż jest wiele do zrobienia. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Potwierdzają to dwie ostatnie publikacje na temat zaangażowania w dobrostan zwierząt w przemyśle spożywczym.

Tematy Kluczowe
Budowanie pozytywnych relacji z klientami & Jakość usług

Zaufanie naszych klientów jest naszym najcenniejszym dobrem. Od ponad 100 lat konsekwentnie kształtujemy naszą ofertę oraz nasze usługi dostosowane do potrzeb naszych klientów.

Tematy Kluczowe
Jakość produktu

Jeśli chodzi o jakość naszych produktów, nie uznajemy żadnych kompromisów.. W tym celu przejmujemy odpowiedzialność wzdłuż całego łańcucha produkcji i dostaw. Potrzeby naszych klientów stoją zawsze na pierwszym planie.

Tematy Kluczowe
Ochrona klimatu

Zobowiązujemy się do ograniczenia wpływu naszej biznesowej działalności na klimat. Już w 2015 r. sformułowaliśmy w naszej polityce odpowiedzialności przedsiębiorstwa (CR - Policy) nasze wytyczne dot. działań mniej szkodliwych dla klimatu.

Zarządzanie
Program CR

W ramach naszego programu CR jasno definiujemy cele dla wszystkich obszarów działania. O naszych postępach informujemy m.in. w ramach raportu zrównoważonego rozwoju.

Ciekawostki
Dzień pod znakiem jakości

„Jakość ponad wszystko, ceny non stop nisko“, aby spełnić tę obietnicę, wszystkie produkty ALDI Nord przechodzą rygorystyczne kontrole jakości. Dla pracowników Działu Jakości jest to ambitna praca.

Tematy Kluczowe
Zaangażowanie społeczne

Korzystając z naszych kompetencji i doświadczeń, wnosimy wkład w rozwiązywanie problemów społeczeństwa obywatelskiego wychodząc poza zasadniczy obszar naszej działalności. W ramach naszego zaangażowania społecznego wspieramy liczne projekty.

Tematy Kluczowe
Polityki zakupowe w obszarze Food uwzględniające zrównoważony rozwój

Nasza odpowiedzialność za artykuły spożywcze (Food) obejmuje nie tylko drogę od magazynu do kasy, współodpowiedzialność przejmujemy na całej długości tworzenia łańcucha wartości dodanej, również za wytwarzanie surowców w sposób zrównoważony.

Zarządzanie
Organizacja

Grupa Przedsiębiorstw ALDI Nord stawia od dawna na sprawdzoną zasadę: decentralistyczne struktury z bezpośrednimi drogami decyzyjnymi. Dotyczy to również Działu Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa (Corporate Responsibility - CR).