Eksperci ds. owoców i warzyw

Eksperci, którzy badają jabłka i ogórki? Naprawdę istnieją! W Belgii szkolimy personel na magazynie, aby stał się “wyrocznią w kwestii owoców i warzyw”.  Jako eksperci od świeżości pomagają sprostać wysokim oczekiwaniom naszych klientów.

Tagi

Na pierwszy rzut oka kalarepy w dużych zielonych pudełkach wyglądają świeżo i smacznie. Ale czy takie są naprawdę? Aby się tego dowiedzieć, pracownicy na przyjęciu towaru w naszych magazynach logistycznych muszą dokładnie przyjrzeć się przychodzącym towarom. Czy poziom ich dojrzewania jest prawidłowy? Czy warzywa nie są uszkodzone? Czy liście są jędrne i zielone? Aby nasi koledzy sprawdzali owoce i warzywa tak samo krytycznie jak zewnętrzny rzeczoznawca, w Belgii w 2017 roku wprowadzono nową koncepcję szkoleniową. Cel: uwrażliwienie na jakość i świeżość oraz pogłębienie wiedzy. Po początkowym czterodniowym szkoleniu pracownicy będą uczestniczyć w późniejszym terminie w kolejnym szkoleniu.

Jednak proces jakości w ALDI Nord nie rozpoczyna się od przyjęcia towaru w centrum logistycznym. Pracownicy działu zakupów już teraz przedstawiają naszym dostawcom jasne wytyczne. Na przykład, winogrona: od zaopatrzenia poprzez zawartość cukru do temperatury dostawy, wszystko jest dokładnie określone. Ponadto od dostawców owoców i warzyw wymagamy tak zwanej oceny społecznej. Dzięki temu podnosimy wśród producentów świadomość dotyczącą dobrych standardów pracy.

Po przybyciu towaru do sklepu, jego pracownicy ponownie sprawdzają, czy jakość jest właściwa. W każdej spółce regionalnej dwóch specjalistów ds. owoców i warzyw dba o to, aby pracownicy sklepu byli prawdziwymi ekspertami od świeżości. Szkolą oni kolegów w zakresie kontroli jakości. W przyszłości specjalnie przeszkoleni pracownicy odpowiedzialni za owoce i warzywa w sklepach będą sprawdzać dostarczony i wystawiany towar. W tym celu w 2018 roku przeprowadzimy szkolenia zakrojone na szeroką skalę.

„Owoce i warzywa muszą być świeże i jędrne. Jest to tak samo ważne dla nas, jak i dla naszych klientów”, mówi Kilian De Geyter, Kupiec w Belgii. “ALDI Belgia dzięki szkoleniu na eksperta ds. warzyw i owoców jeszcze bardziej skupiło uwagę swoich pracowników na tę kwęstię”.

Kontrolerzy jakości sprawdzają warzywa w centrum logistycznym
Kontrolerzy jakości sprawdzają warzywa w centrum logistycznym
Kontrolerzy jakości sprawdzają warzywa w centrum logistycznym
Kontrolerzy jakości sprawdzają warzywa w centrum logistycznym
Kolejne informacje
Zarządzanie
Przedmiot raportu

Jest to drugi kompleksowy raport zrównoważonego rozwoju Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord. W nim zawarte są informacje dotyczące naszych istotnych socjalnych, ekologicznych i ekonomicznych celów oraz podjętych działań.

Tematy Kluczowe
Standardy zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw Non-Food

W obszarach na które mamy kształtujący wpływ przejmujemy odpowiedzialność za bezpieczne i odpowiednie warunki pracy jak również przestrzeganie standardów ekologicznych.

Tematy Kluczowe
Atrakcyjny pracodawca

Blisko 69.000 pracowników ALDI powinno być dumnych ze swojej pracy w ALDI. Dlatego oferujemy stabilną pracę, atrakcyjne warunki ramowe i długoterminowe perspektywy rozwojowe.

Tematy Kluczowe
Marnowanie żywności & Odpady

Przejmujemy odpowiedzialność za ochronę naszego środowiska i zasobów naturalnych. Będąc przedsiębiorstwem handlu detalicznego ważną rolę odgrywa dla nas redukcja ilości odpadów oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Zarządzanie
Interesariusze & Sieci

Cenne wskazówki dla naszej pracy w Dziale CR otrzymujemy podczas dialogu z naszymi interesariuszami. Stale wymieniamy się opiniami z klientami, pracownikami, organizacjami pozarządowymi, inicjatywami, stowarzyszeniami, dostawcami, partnerami nadlowymi, a także radami zakładowymi i związkami zawodowymi.

Aktualizacja 2018
Raport ewaluacyjny UN Global Compact
(COP 2018)

Niniejszy raport zrównoważonego rozwoju jest również raportem ewaluacyjnym (Communication on Progress – COP) Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord w ramach UN Global Compact.

Tematy Kluczowe
Ochrona klimatu

Zobowiązujemy się do ograniczenia wpływu naszej biznesowej działalności na klimat. Już w 2015 r. sformułowaliśmy w naszej polityce odpowiedzialności przedsiębiorstwa (CR - Policy) nasze wytyczne dot. działań mniej szkodliwych dla klimatu.

Zarządzanie
Program CR

W ramach naszego programu CR jasno definiujemy cele dla wszystkich obszarów działania. O naszych postępach informujemy m.in. w ramach raportu zrównoważonego rozwoju.

Ciekawostki
Z pola bawełny do sklepu: śpioszki w podróży

Większość ubrań, jaką nasi klienci znajdują w sklepach, przeszła długą drogę. Podróż naszego body niemowlęcego rozpoczyna się na indyjskich polach bawełny.