Z pola bawełny do sklepu: śpioszki w podróży

Większość ubrań, jaką nasi klienci znajdują w sklepach, przeszła długą drogę. Podróż naszego body niemowlęcego rozpoczyna się na indyjskich polach bawełny. Tam zaczyna się również nasza działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju. A ona stawia przed nami kilka wyzwań.

Tagi

Zanim ostatecznie gotowe body znajdą się w naszych sklepach bawełna po zbiorach poddawana jest obróbce w różnych zakładach produkcyjnych. Najpierw surowiec jest przędzony na przędzę, z której następnie dziergana jest tkanina. Następnie tkanina jest farbowana i/lub otrzymuje nadruk. Wykończenie ubrania następuje w szwalni. W naszym zarządzaniu zrównoważonym rozwojem przyglądamy się całemu cyklowi życia tkanin: od uprawy bawełny po dzień, w którym ubranie nie jest już używane. W najlepszym wypadku jest ono zwracane do obiegu tekstylnego dzięki zbiórce odzieży używanej.

Chcemy, aby procesy produkcyjne w jak najmniejszym stopniu obciążały środowisko. Ponadto opowiadamy się za uczciwymi warunkami pracy. Dlatego też body niemowlęce są certyfikowane zgodnie z normą Global Organic Textile Standard (GOTS).

Global Organic Textile Standard

Global Organic Textile Standard (GOTS) określa jednolite kryteria przetwarzania tekstyliów na całym świecie. Należą do nich: kontrolowana uprawa ekologiczna włókien bawełny, przyjazna dla środowiska i społecznie akceptowana produkcja oraz jednolite oznakowanie produktów. Certyfikacja zgodnie z GOTS jest przeprowadzana przez niezależne instytuty badawcze.

1.Wydobycie surowców naturalnych

Ręczne zbiory bawełny

Icon BaumwolleBawełna jest w około 2/3 głównym surowcem odzieży i tekstyliów domowych sprzedawanych przez ALDI Nord.

Siedem miesięcy – tyle potrzeba, aby małe ziarno przekształciło się w dużą roślinę bawełny. Bawełna uprawiana jest głównie w Indiach, Chinach i USA. Zrównoważony rozwój odgrywa ważną rolę podczas uprawy. Ponieważ krzewy bawełniane potrzebują dużo wody, a w krajach uprawy jest to często bardzo rzadkie dobro. Ponadto nawozy i środki do zwalczania szkodników mogą zanieczyszczać środowisko. Dlatego kupujemy coraz więcej produktów z bawełny pochodzącej ze zrównoważonego rozwoju. Stosujemy przy tym następujące standardy Global Organic Textile Standard (GOTS), Organic Content Standard (OCS), Fairtrade, inne standardy ekologiczne oraz bawełnę pochodzącą z recyklingu. W Niemczech w 2017 r. opublikowaliśmy krajową politykę zakupową bawełny. Obejmuje ona już większą część artykułów sprzedawanych także w innych krajach w ramach zakupów transgranicznych.

Body wykonane są z bawełny BIO. Podczas jej uprawy zabronione jest stosowanie chemicznych pestycydów i nawozów. Bawełna BIO w naszym body pochodzi z Indii. Stamtąd surowce trafiają do sąsiedniego Bangladeszu.

2. Produkcja przędzy i tkanin

W kolejnym etapie producenci w Bangladeszu przędą bawełnę BIO na przędzę i wytwarzają z niej tkaniny. Następnie tkanina jest barwiona i dokładnie prana. Aby zabarwić lub wybielić tkaniny, fabryki  stosują środki chemiczne. Może to zatruwać wodę wokół zakładów produkcyjnych oraz wpływać negatywnie na zdrowie pracowników. Dzięki wsparciu kampanii Detox Greenpeace w 2015 roku postawiliśmy sobie za cel wyłączenie z użycia niektórych środków chemicznych w produkcji wyrobów włókienniczych i obuwia do 2020 r. Ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami, aby poczynić dalsze postępy w zakresie zarządzania chemikaliami. Również norma GOTS, zgodnie z którą certyfikowane jest nasze body niemowlęce, nakłada rygorystyczne wymagania na stosowanie dodatków chemicznych.

W przędzalni

W przędzalni

Pracownicy na spotkaniu

Pracownicy na spotkaniu

3. Konfekcjonowanie

Body powoli nabiera kształtu: teraz tkanina jest przycinana i szyta. Aby móc angażować się na rzecz lokalnych praw człowieka i praw pracowniczych, współpracujemy tylko z dostawcami, których fabryki otrzymujące zlecenie mogą przedłożyć ważny audyt socjalny. Poprzez nasz projekt dialogu wspieramy również poprawę lokalnych warunków pracy – w 2013 roku ALDI powołało do życia projekt „ALDI Factory Advancement Project“. Projekt ten realizuje podejście oparte na dialogu i współpracy. W tym kontekście pracownicy i kierownicy powinni budować kompetencje, wzajemnie ze sobą rozmawiać i wspólnie rozwiązywać problemy. W programie tym bierze udział także zakład produkcyjny w Bangladeszu, w którym uszyte zostało nasze body.

Dyrektor produkcji w szwalni

Abu Sahid ma 29 lat i 13 lat temu przyjechał z małej wioski do Dhaki, aby zarobić tam więcej pieniędzy. W 2006 roku rozpoczął pracę jako pracownik szycia na maszynie. Dzisiaj jest odpowiedzialny za całe piętro z 16 liniami produkcyjnymi. Mieszka ze swoją małą rodziną w pobliżu fabryki i pracuje, aby w przyszłości przejąć obowiązki dyrektora produkcji w dużej fabryce.

 

Zdjęcie szwaczki

Dulali Akter ma 26 lat i od prawie dwóch lat pracuje w szwalni. W swoim zawodzie jako krawcowa chce w przyszłości kontynuować edukację. Mieszka z mężem i dzieckiem w pobliżu fabryki. Ich wspólnym marzeniem jest podróż do Singapuru.

 

4. Sprzedaż i użytkowanie

Najwyższy czas: po przejechaniu około 11 000 km gotowe body niemowlęce są w drodze do naszych sklepów za pośrednictwem naszych centrów logistycznych w Europie. Przedtem jednak jeszcze raz podczas kompleksowej kontroli jakości upewniamy się, że spełniają one nasze wysokie wymagania, np. czy szwy są prawidłowe i nie strzępią się zbyt szybko, czy nie wychodzą nitki. Jeśli test wyszedł pomyślnie body może w końcu być użytkowane podczas zabawy lub raczkowania. A kiedy nie będzie już pasować na młodsze rodzeństwo lub dzieci przyjaciół czeka je utylizacja.

Dzieci w śpioczkach ALDI

Dotarły do ALDl: nasze body niemowlęce

Logo ATC

Znać pochodzenie: Kod Identyfikowalności ALDI  jest stosowany w Niemczech także dla tekstyliów od maja 2018 roku.

Ze starego stwórz nowe

W tym miejscu historia naszego body nie musi się kończyć. Rozwiązaniem jest: recykling. Recykling ubrań oszczędza zasoby i chroni środowisko. Podobnie body niemowlęce, pod koniec okresu użytkowania mogą odnaleźć swoje nowe przeznaczenie – jako ubranie ze sklepu z używaną odzieżą, jako surowiec dla nowych tkanin albo jako ściereczka. A ten, kto wrzuca body do kontenera z nieużywaną odzieżą organizacji użyteczności publicznej wspiera tym samym projekty społeczne.

Kolejne informacje
Ciekawostki
Dobrostan zwierząt w dyskoncie – czy to sprzeczność?

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, skąd pochodzi żywność zawierająca surowce mięsne, którą u nas nabywają. Wraz z naszymi dostawcami i różnymi organizacjami pracujemy niestrudzenie na rzecz dobrostanu zwierząt.

Tematy Kluczowe
Zrównoważone kształtowanie asortymentu

W myśl pojmowania naszej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (Corporate Responsibility) obraliśmy sobie za cel umożliwienie naszym klientom świadomej i zdrowej konsumpcji w przystępnych cenach. Dlatego stale rozszerzamy naszą ofertę produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł.

Ciekawostki
Co sprawia, że banan jest BIO?

BIO to nie tylko małe zielono-białe logo na produkcie. Stoi za tym przede wszystkim pełne pasji zaangażowanie producentów i dostawców w uprawę przyjaznej dla środowiska wysokiej jakości żywności.

Ciekawostki
Eksperci ds. owoców i warzyw

Eksperci, którzy badają jabłka i ogórki? Naprawdę istnieją! eksperci od świeżości pomagają sprostać wysokim oczekiwaniom naszych klientów.

Tematy Kluczowe
Standardy zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw Non-Food

W obszarach na które mamy kształtujący wpływ przejmujemy odpowiedzialność za bezpieczne i odpowiednie warunki pracy jak również przestrzeganie standardów ekologicznych.

Ciekawostki
Dzień pod znakiem jakości

„Jakość ponad wszystko, ceny non stop nisko“, aby spełnić tę obietnicę, wszystkie produkty ALDI Nord przechodzą rygorystyczne kontrole jakości. Dla pracowników Działu Jakości jest to ambitna praca.

Tematy Kluczowe
Różnorodność & Zgodność

W dziewięciu europejskich krajach, w których reprezentowana jest spółka ALDI Nord, pracują ludzie ponad 117 narodowości. Ta różnorodność jest częścią ALDI Nord, wzbogaca naszą współpracę i odzwierciedla różnorodność naszych klientów.

Aktualizacja 2018
Raport ewaluacyjny UN Global Compact
(COP 2018)

Niniejszy raport zrównoważonego rozwoju jest również raportem ewaluacyjnym (Communication on Progress – COP) Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord w ramach UN Global Compact.

Tematy Kluczowe
Bezpieczeństwo pracy & Ochrona zdrowia

Przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników w miejscu pracy jest w spółkach ALDI Nord oczywistością.