Z pola bawełny do sklepu: śpioszki w podróży

Większość ubrań, jaką nasi klienci znajdują w sklepach, przeszła długą drogę. Podróż naszego body niemowlęcego rozpoczyna się na indyjskich polach bawełny. Tam zaczyna się również nasza działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju. A ona stawia przed nami kilka wyzwań.

Tagi

Zanim ostatecznie gotowe body znajdą się w naszych sklepach bawełna po zbiorach poddawana jest obróbce w różnych zakładach produkcyjnych. Najpierw surowiec jest przędzony na przędzę, z której następnie dziergana jest tkanina. Następnie tkanina jest farbowana i/lub otrzymuje nadruk. Wykończenie ubrania następuje w szwalni. W naszym zarządzaniu zrównoważonym rozwojem przyglądamy się całemu cyklowi życia tkanin: od uprawy bawełny po dzień, w którym ubranie nie jest już używane. W najlepszym wypadku jest ono zwracane do obiegu tekstylnego dzięki zbiórce odzieży używanej.

Chcemy, aby procesy produkcyjne w jak najmniejszym stopniu obciążały środowisko. Ponadto opowiadamy się za uczciwymi warunkami pracy. Dlatego też body niemowlęce są certyfikowane zgodnie z normą Global Organic Textile Standard (GOTS).

Global Organic Textile Standard

Global Organic Textile Standard (GOTS) określa jednolite kryteria przetwarzania tekstyliów na całym świecie. Należą do nich: kontrolowana uprawa ekologiczna włókien bawełny, przyjazna dla środowiska i społecznie akceptowana produkcja oraz jednolite oznakowanie produktów. Certyfikacja zgodnie z GOTS jest przeprowadzana przez niezależne instytuty badawcze.

1.Wydobycie surowców naturalnych

Ręczne zbiory bawełny

Icon BaumwolleBawełna jest w około 2/3 głównym surowcem odzieży i tekstyliów domowych sprzedawanych przez ALDI Nord.

Siedem miesięcy – tyle potrzeba, aby małe ziarno przekształciło się w dużą roślinę bawełny. Bawełna uprawiana jest głównie w Indiach, Chinach i USA. Zrównoważony rozwój odgrywa ważną rolę podczas uprawy. Ponieważ krzewy bawełniane potrzebują dużo wody, a w krajach uprawy jest to często bardzo rzadkie dobro. Ponadto nawozy i środki do zwalczania szkodników mogą zanieczyszczać środowisko. Dlatego kupujemy coraz więcej produktów z bawełny pochodzącej ze zrównoważonego rozwoju. Stosujemy przy tym następujące standardy Global Organic Textile Standard (GOTS), Organic Content Standard (OCS), Fairtrade, inne standardy ekologiczne oraz bawełnę pochodzącą z recyklingu. W Niemczech w 2017 r. opublikowaliśmy krajową politykę zakupową bawełny. Obejmuje ona już większą część artykułów sprzedawanych także w innych krajach w ramach zakupów transgranicznych.

Body wykonane są z bawełny BIO. Podczas jej uprawy zabronione jest stosowanie chemicznych pestycydów i nawozów. Bawełna BIO w naszym body pochodzi z Indii. Stamtąd surowce trafiają do sąsiedniego Bangladeszu.

2. Produkcja przędzy i tkanin

W kolejnym etapie producenci w Bangladeszu przędą bawełnę BIO na przędzę i wytwarzają z niej tkaniny. Następnie tkanina jest barwiona i dokładnie prana. Aby zabarwić lub wybielić tkaniny, fabryki  stosują środki chemiczne. Może to zatruwać wodę wokół zakładów produkcyjnych oraz wpływać negatywnie na zdrowie pracowników. Dzięki wsparciu kampanii Detox Greenpeace w 2015 roku postawiliśmy sobie za cel wyłączenie z użycia niektórych środków chemicznych w produkcji wyrobów włókienniczych i obuwia do 2020 r. Ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami, aby poczynić dalsze postępy w zakresie zarządzania chemikaliami. Również norma GOTS, zgodnie z którą certyfikowane jest nasze body niemowlęce, nakłada rygorystyczne wymagania na stosowanie dodatków chemicznych.

W przędzalni

W przędzalni

Pracownicy na spotkaniu

Pracownicy na spotkaniu

3. Konfekcjonowanie

Body powoli nabiera kształtu: teraz tkanina jest przycinana i szyta. Aby móc angażować się na rzecz lokalnych praw człowieka i praw pracowniczych, współpracujemy tylko z dostawcami, których fabryki otrzymujące zlecenie mogą przedłożyć ważny audyt socjalny. Poprzez nasz projekt dialogu wspieramy również poprawę lokalnych warunków pracy – w 2013 roku ALDI powołało do życia projekt „ALDI Factory Advancement Project“. Projekt ten realizuje podejście oparte na dialogu i współpracy. W tym kontekście pracownicy i kierownicy powinni budować kompetencje, wzajemnie ze sobą rozmawiać i wspólnie rozwiązywać problemy. W programie tym bierze udział także zakład produkcyjny w Bangladeszu, w którym uszyte zostało nasze body.

Dyrektor produkcji w szwalni

Abu Sahid ma 29 lat i 13 lat temu przyjechał z małej wioski do Dhaki, aby zarobić tam więcej pieniędzy. W 2006 roku rozpoczął pracę jako pracownik szycia na maszynie. Dzisiaj jest odpowiedzialny za całe piętro z 16 liniami produkcyjnymi. Mieszka ze swoją małą rodziną w pobliżu fabryki i pracuje, aby w przyszłości przejąć obowiązki dyrektora produkcji w dużej fabryce.

 

Zdjęcie szwaczki

Dulali Akter ma 26 lat i od prawie dwóch lat pracuje w szwalni. W swoim zawodzie jako krawcowa chce w przyszłości kontynuować edukację. Mieszka z mężem i dzieckiem w pobliżu fabryki. Ich wspólnym marzeniem jest podróż do Singapuru.

 

4. Sprzedaż i użytkowanie

Najwyższy czas: po przejechaniu około 11 000 km gotowe body niemowlęce są w drodze do naszych sklepów za pośrednictwem naszych centrów logistycznych w Europie. Przedtem jednak jeszcze raz podczas kompleksowej kontroli jakości upewniamy się, że spełniają one nasze wysokie wymagania, np. czy szwy są prawidłowe i nie strzępią się zbyt szybko, czy nie wychodzą nitki. Jeśli test wyszedł pomyślnie body może w końcu być użytkowane podczas zabawy lub raczkowania. A kiedy nie będzie już pasować na młodsze rodzeństwo lub dzieci przyjaciół czeka je utylizacja.

Dzieci w śpioczkach ALDI

Dotarły do ALDl: nasze body niemowlęce

Logo ATC

Znać pochodzenie: Kod Identyfikowalności ALDI  jest stosowany w Niemczech także dla tekstyliów od maja 2018 roku.

Ze starego stwórz nowe

W tym miejscu historia naszego body nie musi się kończyć. Rozwiązaniem jest: recykling. Recykling ubrań oszczędza zasoby i chroni środowisko. Podobnie body niemowlęce, pod koniec okresu użytkowania mogą odnaleźć swoje nowe przeznaczenie – jako ubranie ze sklepu z używaną odzieżą, jako surowiec dla nowych tkanin albo jako ściereczka. A ten, kto wrzuca body do kontenera z nieużywaną odzieżą organizacji użyteczności publicznej wspiera tym samym projekty społeczne.

Kolejne informacje
Tematy Kluczowe
Marnowanie żywności & Odpady

Przejmujemy odpowiedzialność za ochronę naszego środowiska i zasobów naturalnych. Będąc przedsiębiorstwem handlu detalicznego ważną rolę odgrywa dla nas redukcja ilości odpadów oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Ciekawostki
A więc do rzeczy!

Jasny przekaz w temacie rybołówstwa - w 2017 roku ALDI Polska była oficjalnym partnerem kampanii jubileuszowej Marine Stewardship Council (MSC), która stanowiła dobrą okazję do informowania o zrównoważonych metodach połowu ryb oraz certyfikacie MSC.

Tematy Kluczowe
Zrównoważone kształtowanie asortymentu

W myśl pojmowania naszej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (Corporate Responsibility) obraliśmy sobie za cel umożliwienie naszym klientom świadomej i zdrowej konsumpcji w przystępnych cenach. Dlatego stale rozszerzamy naszą ofertę produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł.

Ciekawostki
Owoce i warzywa: zrównoważony rozwój w szerokim zakresie

W jaki sposób możemy osiągnąć długotrwałe zrównoważone ulepszenia w uprawie? W Holandii odpowiedzi można szukać we wspólnym projekcie z dostawcami i producentami.

Tematy Kluczowe
Różnorodność & Zgodność

W dziewięciu europejskich krajach, w których reprezentowana jest spółka ALDI Nord, pracują ludzie ponad 117 narodowości. Ta różnorodność jest częścią ALDI Nord, wzbogaca naszą współpracę i odzwierciedla różnorodność naszych klientów.

Ciekawostki
Zaangażowanie na rzecz dobrostanu zwierząt: dobre wyniki na tle konkurencji

Wiemy, że w temacie dobrostanu zwierząt wciąż jest wiele do zrobienia. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Potwierdzają to dwie ostatnie publikacje na temat zaangażowania w dobrostan zwierząt w przemyśle spożywczym.