Zamieniamy się w słuch: ALDI Hiszpania w ofensywie dialogu

Oczekiwania klientów stają się coraz bardziej złożone. Czegóż więc potrzeba? Więcej możliwości komunikacji! I to we wszystkich obszarach: bezpośrednio w sklepie, w sieciach społecznościowych lub w klasyczny sposób: rozmowa telefoniczna i poczta e-mail. ALDI Hiszpania pokazuje, jak to działa.

Tagi

Chcemy zaoferować naszym klientom wiele różnych możliwości kontaktowania się z nami. Niezależnie od tego, czy mają oni pytania dotyczące naszych produktów i ofert, czy są zainteresowani pracą w naszej firmie. ALDI Hiszpania pod nazwą Contigo ALDI („ALDI z Tobą”) wprowadziła od końca 2016 roku wiele rozwiązań w celu dalszej profesjonalizacji obsługi klienta. Dzięki hiszpańskiemu profilowi firmy jesteśmy dziś osiągalni na Facebooku, Twitterze, YouTube, PintereścieInstagramie i LinkedIN. Oczywiście klienci mogą nadal dzwonić, wypełniać formularze kontaktowe lub pisać e-maile.

Na dobre sąsiedztwo

Przede wszystkim kiedy otwieramy nowe sklepy dążymy do aktywnej wymiany doświadczeń z klientami, sąsiadami i innymi zainteresowanymi. Od roku 2014 stosujemy w Hiszpanii jednolitą koncepcję komunikacji. Należą do nich degustacje produktów, specjalne gazetki na otwarcie sklepów dla klientów, zaproszenia dla lokalnej prasy i instytucji oraz drobne upominki. Szczególnie popularne są pokazy gotowania (Showcooking) z profesjonalnymi kucharzami. Przywiązujemy dużą wagę do zdrowych przepisów i składników pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Od 2014 roku otworzyliśmy już ponad 100 sklepów, którym towarzyszyła taka kampania komunikacyjna, docierając w ten sposób do około 190 000 osób. Kampania o charakterze wzorcowym – w podobny sposób otwierane są w innych krajach nowe sklepy lub sklepy po przebudowach według koncepcji ANIKO.

Już w pierwszym roku naszej ofensywy komunikacyjnej za pośrednictwem Contigo ALDI zarejestrowaliśmy 111000 nawiązanych kontaktów.

W sieci

Wiele osób łączy się online z ALDI Hiszpania. Tutaj znajdą Państwo przykłady z naszych różnych kanałów mediów społecznościowych:

Zrzuty ekranu strony internetowej oraz zrzuty ekranu mediów społecznościowych

Social Media: Facebook, Twitter, YouTube, Pinterest & Instagram

Kolejne informacje
Zarządzanie
Organizacja

Grupa Przedsiębiorstw ALDI Nord stawia od dawna na sprawdzoną zasadę: decentralistyczne struktury z bezpośrednimi drogami decyzyjnymi. Dotyczy to również Działu Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa (Corporate Responsibility - CR).

Zarządzanie
Program CR

W ramach naszego programu CR jasno definiujemy cele dla wszystkich obszarów działania. O naszych postępach informujemy m.in. w ramach raportu zrównoważonego rozwoju.

Kraje
Słońce na dachu - ALDI Portugalia

Na zachodnim skraju Europy kontynentalnej znajduje się ALDI Portugalia posiadająca 57 sklepów. Szczególną rolę odgrywa tam fotowoltaika oraz zaangażowanie społeczne.

Ciekawostki
Zapraszamy do środka!

Wiele się tutaj zmieniło: w zmodernizowanych sklepach jest jasno i przyjaźnie, więcej przestrzeni, nowe kolory i przejrzysta prezentacja produktów zapewniają jeszcze lepszą orientację.

Ciekawostki
Dzień pod znakiem jakości

„Jakość ponad wszystko, ceny non stop nisko“, aby spełnić tę obietnicę, wszystkie produkty ALDI Nord przechodzą rygorystyczne kontrole jakości. Dla pracowników Działu Jakości jest to ambitna praca.

Aktualizacja 2018
Program CR 2018
Ciekawostki
Holandia: zdrowe odżywianie od najmłodszych lat

Zdrowie jest jednym z najważniejszych tematów w Holandii. Jednym z najbardziej aktualnych tematów jest m.in. nadwaga u dzieci i młodzieży. Mając po stronie silnego partnera podejmujemy się tego tematu.

Kraje
Dużo się dzieje na tym nisko położonym, płaskim terenie - ALDI Holandia

W 2017 roku ALDI Holandia wdrożyła działania mające na celu promowanie zdrowego i zrównoważonego stylu życia wśród klientów. Również ochrona środowiska naturalnego i klimatu odgrywa tam ważną rolę.