Owoce i warzywa: zrównoważony rozwój w szerokim zakresie

Nasz asortyment owoców i warzyw stopniowo staje się coraz bardziej zrównoważony. Ale co to właściwie znaczy? I w jaki sposób możemy osiągnąć długotrwałe zrównoważone ulepszenia w uprawie? W Holandii odpowiedzi można szukać we wspólnym projekcie z dostawcami i producentami.

Tagi

W temacie owoców i warzyw Holandia to prawdziwy „Global Player“ – ten mały kraj eksportuje swoje produkty rolne na cały świat. Owoce i warzywa z Holandii można znaleźć na półkach w 150 krajach. W Holandii współpracujemy razem z dostawcami i hodowcami po to, by konwencjonalna uprawa owoców i warzyw stała się bardziej przyjazna dla środowiska. Naszym partnerem jest Fundacja Milieukeur (SMK) ze znakiem jakości PlanetProof. Fundacja opracowała certyfikat jakości dla konwencjonalnie uprawianych produktów charakteryzujących się długotrwałymi ulepszeniami, takimi jak stosowanie środków ochrony roślin, ochrona zasobów wodnych, gospodarowanie glebą i oszczędzanie energii. W ten sposób zrównoważony rozwój powinien dotrzeć do rolnictwa. Nasz cel: najpóźniej do 2019 roku wszystkie owoce i warzywa z Holandii będą posiadać certyfikat jakości PlanetProof. Gijs Dröge – Dyrektor SMK, jest zadowolony z inicjatywy: “Ten krok jest ważnym impulsem dla poprawy zrównoważonego rozwoju w uprawie”.

Logo PlanetProof

2019

Nasze owoce i warzywa (w tym ziemniaki) uprawiane w Holandii posiadają certyfikat jakości Milieukeur.

Intensywny dialog i bliska współpraca

Jedno jest pewne: istniejących procesów w rolnictwie nie da się zmienić z dnia na dzień. Dlatego wspieramy producentów w stopniowym wdrażaniu nowych wymogów Milieukeur. Od października 2017 roku współpracujemy z naszymi dostawcami, producentami i fundacją SMK nad takimi tematami jak środki ochrony roślin, woda, energia i nawozy. Holenderskie stowarzyszenie branżowe GroentenFruit Huis również bierze udział w naszych intensywnych rozmowach. Peter Verbaas, Kierownik ds. Bezpieczeństwa Żywności i Łańcucha dostaw w GroentenFruit Huis, mówi: „Dobrze, że ALDI podejmuje ten krok uwzględniając ciągłe wysiłki producentów i potrzebny czas na zmianę“.

Na samym początku projektu w październiku 2017 roku przeprowadziliśmy dziesięć warsztatów z dwunastoma dostawcami i 150 producentami w celu wyjaśnienia otwartych pytań i opracowania konkretnego planu działań potrzebnego dla zmian.

I co dalej?

W 2018 roku planowane są kolejne warsztaty mające na celu wspieranie producentów podczas wprowadzanych zmian. A kto wie – może znak jakości PlanetProof pojawi się wkrótce również poza Holandią. Fundacja Milieukeur prowadzi już od dłuższego czasu dyskusje na temat dostosowania istniejącego systemu certyfikacji i ewentualnej ekspansji międzynarodowej. Eline Poels, Manager Corporate Responsibility w Holandii, jest gotowa na każdy przypadek: “Zaczynamy teraz od holenderskich producentów, ponieważ znak jakości jest znany przede wszystkim tutaj.”

Kolejne informacje
Tematy Kluczowe
Zrównoważone kształtowanie asortymentu

W myśl pojmowania naszej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (Corporate Responsibility) obraliśmy sobie za cel umożliwienie naszym klientom świadomej i zdrowej konsumpcji w przystępnych cenach. Dlatego stale rozszerzamy naszą ofertę produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł.

Ciekawostki
Dzień pod znakiem jakości

„Jakość ponad wszystko, ceny non stop nisko“, aby spełnić tę obietnicę, wszystkie produkty ALDI Nord przechodzą rygorystyczne kontrole jakości. Dla pracowników Działu Jakości jest to ambitna praca.

Zarządzanie
Program CR

W ramach naszego programu CR jasno definiujemy cele dla wszystkich obszarów działania. O naszych postępach informujemy m.in. w ramach raportu zrównoważonego rozwoju.

Ciekawostki
Krok po kroku dążąc do lepszego dobrostanu zwierząt

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, skąd pochodzi żywność zawierająca surowce mięsne, którą u nas nabywają. Nasz zaangażowany zespół pracuje w ALDI Nord nad tym, aby krok po kroku osiągać widoczne postępy.

Ciekawostki
Z pola bawełny do sklepu: śpioszki w podróży

Większość ubrań, jaką nasi klienci znajdują w sklepach, przeszła długą drogę. Podróż naszego body niemowlęcego rozpoczyna się na indyjskich polach bawełny.

Ciekawostki
ALDI Francja: regionalne specjały na stół

We Francji wielu konsumentów podczas robienia zakupów zwraca uwagę na pochodzenie produktów. Dlatego oferujemy naszym klientom wiele produktów z Francji oraz wiele specjałów typowych dla danego regionu.

Aktualizacja 2018
Raport ewaluacyjny UN Global Compact
(COP 2018)

Niniejszy raport zrównoważonego rozwoju jest również raportem ewaluacyjnym (Communication on Progress – COP) Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord w ramach UN Global Compact.

Ciekawostki
ALDI CR-Support w Hong Kongu –
zakłady produkcyjne pod kontrolą

Wiele produktów Non-Food dystrybuowanych przez ALDI produkowanych jest w Azji. Zespół ALDI CR-Support Ltd. w Hongkongu sprawdza standardy pracy i standardy socjalne zakładów produkcyjnych.