ALDI CR-Support w Hong Kongu –
zakłady produkcyjne pod kontrolą

Wiele produktów Non-Food dystrybuowanych przez ALDI produkowanych jest w Azji – np. tekstylia, zabawki lub meble. Hongkong jest zatem idealnym miejscem dla biura ALDI CR-Support Ltd., które ściśle współpracuje z działem CR (Corporate Responsibility) ALDI Einkauf. Zespół sprawdza standardy pracy i standardy socjalne zakładów produkcyjnych.

Tagi

Biuro ALDI CR-Support Ltd. jest prowadzone przez p. Christiana Lohoff. To nie pierwszy raz, kiedy 36-latek pracuje za granicą. Zanim dołączył do firmy w 2013 roku przez dwa lata mieszkał w Kanadzie. Doświadczenie, które pomogło mu zapuścić korzenie także w Hongkongu. Lohoff jest teraz ekspertem w zakresie Corporate Responsibility (CR) w łańcuchu dostaw. W spółce założonej w 2015 roku kieruje zespołem 13 pracowników. Ciekawostka: w firmie ALDI CR-Support wszystko kręci się wokół tematów CR, takich jak audyty. W wywiadzie Lohoff opowiada o swojej codziennej pracy, największych wyzwaniach w zakładach produkcyjnych i dlaczego czasami w Chinach zwraca uwagę swoim bezpośrednim zachowaniem.

Fakty dotyczące lokalizacji

Grafika ALDI Nord w Azji
  • Nazwa firmy: ALDI CR-Support Asia Ltd.
  • Rok założenia: 2015
  • Liczba pracowników: 14
  • Główne zadania: wizyty i kontrole zakładów produkcyjnych w Azji

Panie Lohoff, czym konretnie zajmuje się ALDI CR-Support?

Nasze priorytetowe zadanie polega na wizytowaniu zakładów produkcyjnych wspólnie z naszymi dostawcami. W tym celu w ciągu ostatnich dwóch lat opracowaliśmy nasz własny proces – ALDI Social Assessment w skrócie ASA. Podczas naszych kontroli na miejscu zwracamy uwagę np. na to, czy pracownicy są opłacani zgodnie z prawem. Bezpieczeństwo w miejscu pracy i zdrowie również odgrywają ważną rolę. Jako kierownik zespołu pracuję głównie przy biurku, podczas gdy moi koledzy prowadzą badania na miejscu w fabrykach. Niemniej jednak staram się tam wracać, co jest ważne, aby rozumieć bieżące wyzwania w zakładach produkcyjnych.

Christian Lohoff

Christian Lohoff
ALDI CR-Support Asia Ltd.

Jak dokładnie przebiega taka kontrola na miejscu?

Przed rozpoczęciem kontroli (audytu), musimy zdecydować, które zakłady produkcyjne naszych dostawców chcemy odwiedzić. W branży tekstylnej staramy się zasadniczo sprawdzić wszystkie fabryki, z którymi współpracują nasi dostawcy. W przypadku wyrobów ciężkich, takich jak elektronika czy meble, koncentrujemy się obecnie na tych dostawcach, którzy są dla nas najważniejsi lub niosą ze sobą największe ryzyko. Po podjęciu decyzji przeglądamy różne dokumenty w biurze i analizujemy wszystkie dostępne nam informacje na temat zakładu produkcyjnego. W ten sposób ustalamy, na co musimy zwracać szczególną uwagę na miejscu. W dniu kontroli, po wstępnej rozmowie, sprawdzamy  księgowość i inne ważne dokumenty. Sprawdzamy bardzo dokładnie, czy wszystko jest logiczne. Ponieważ intensywna komunikacja i współpraca z naszymi dostawcami i lokalnymi zakładami produkcyjnymi prowadzą do większej przejrzystości w naszych łańcuchach dostaw. Po przejrzeniu wszystkich dokumentów udajemy się do fabryki. Podczas wizyty sprawdzamy normy robocze i standardy społeczne na podstawie kompleksowej listy kontrolnej. Ponadto w spokojnym miejscu rozmawiamy bezpośrednio z pracownikami. Pod koniec dnia przeglądamy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami wyniki, ustalamy pierwsze działania i doradzamy we wszystkich kwestiach związanych z wdrażaniem.

Co dzieje się po przeprowadzeniu kontroli na miejscu?

Po przeprowadzeniu audytu sporządzane są w razie konieczności plany naprawcze. Są w nich zawarte szczegółowe informacje o tym, w jakich obszarach zakładów produkcyjnych musi nastąpić poprawa. Gdy dostawcy otrzymali już plany, informują nas w ciągu 10 dni, jak i kiedy można wdrożyć usprawnienia. To, co dzieje się później, zależy od konkretnej sytuacji. W niektórych przypadkach otrzymujemy zdjęcia od dostawców potwierdzające, że wady rzeczywiście zostały usunięte. Jeśli chodzi o szczególnie krytyczne problemy, odwiedzamy fabryki kilka razy. Dla mnie ważne jest, że w przypadku problemów nie wycofujemy natychmiast naszych zamówień. Ponieważ łańcuch dostaw możemy usprawnić tylko wtedy, gdy trzymamy rękę na pulsie i razem szukamy rozwiązań. Jeśli w krytycznych obszarach zakład produkcyjny nie spełni w całości naszych oczekiwań, nie otrzymuje czasowo żadnych nowych zamówień. W ten sposób pokazujemy, iż do powyższych tematów podchodzimy poważnie.

Na jakie słabe punkty napotykasz najczęściej podczas audytów? Czy są jakieś różnice regionalne?

W Chinach najczęstszym problemem jest to, że pracownicy mają nadmiar nadgodzin. Częściowo płace i dodatki np. za pracę w weekend nie są wypłacane prawidłowo lub na czas. W Bangladeszu koncentrujemy się przede wszystkim na obszarach związanych z bezpieczeństwem budynków i ochroną zdrowia. Mamy nadzieję, że nasza praca na miejscu będzie skuteczna na dłuższą metę, a dostawcy i zakłady produkcyjne będą wykazywały lepsze zrozumienie tych problemów.

Przedsiębiorstwa nie są w stanie samodzielnie rozwiązać wiele problemów strukturalnych. Jaką rolę odgrywa współpraca z innymi podmiotami?

To bardzo ważne. Dzięki uczestnictwu w amfori Business Social Compliance Initiative (BSCI) bierzemy udział np. w regionalnych spotkaniach CR w Azji. Chodzi tu przede wszystkim o dzielenie się pomysłami i wyzwaniami w codziennej pracy z innymi lokalnymi firmami. Przekazujemy tę praktyczną wiedzę do naszego działu CR w ALDI Einkauf. Następnie dział ten opracowuje wraz z innymi członkami amfori BSCI standardy dla bardziej zrównoważonego łańcucha dostaw. Ułatwia on także pracę naszym dostawcom. W przeciwnym razie w zależności od klienta, musielibyśmy spełniać wiele różnych wymagań.

Z Zagłębia Ruhry do milionowej metropolii w Hongkongu – to była również dla Pana prywatnie duża zmiana. Jak pracuje się w Azji?

Faktycznie na początku była to zmiana. Na przykład nie jest tutaj przyjęte, aby bezpośrednio rozwiązywać problemy. Ludzie boją się stracić twarz. Dlatego lepiej jest rozmawiać indywidualnie z pracownikami i partnerami oraz wyrażać krytykę tylko w sposób pośredni. Na szczęście wcześniej pracowałem w innym kraju i chętnie oswajam się z nowymi kulturami. To ułatwiło mi przybycie do Hong Kongu.

Biuro ALDI CR-Support Asia Ltd. W Hongkongu

W ten sposób działa łańcuch dostaw w ALDI Nord

Nie kupujemy produktów Non-Food bezpośrednio w Azji – między nami a zakładami produkcyjnymi stoją jeszcze dostawcy. Zatrudniają oni producentów posiadających różne zakłady produkcyjne, które należy nam podać podczas składania oferty. Podczas naszej pracy sprawdzamy nie tylko warunki panujące w fabrykach. Także dostawcy poddawani są kompleksowej kontroli przed udzieleniem im zlecenia. W jaki sposób przekazywana jest wiedza dostawcy o zakładach produkcyjnych? W jaki sposób tworzony jest jego łańcuch dostaw? Czy jest zorientowany w tematach CR? Pytania takie jak te pomagają nam ustalić, jakie ryzyko może stwarzać dany dostawca. Następnie dzięki audytom sprawdzamy teorię w praktyce – wtedy wychodzi na jaw, czy dostawcom znane jest pojęcie odpowiednich standardów pracy i socjalnych oraz czy wybrali fabrykę, która spełnia nasze wytyczne.

Kolejne informacje
Ciekawostki
Zaangażowanie na rzecz dobrostanu zwierząt: dobre wyniki na tle konkurencji

Wiemy, że w temacie dobrostanu zwierząt wciąż jest wiele do zrobienia. Ale jesteśmy na dobrej drodze. Potwierdzają to dwie ostatnie publikacje na temat zaangażowania w dobrostan zwierząt w przemyśle spożywczym.

Tematy Kluczowe
Bezpieczeństwo pracy & Ochrona zdrowia

Przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników w miejscu pracy jest w spółkach ALDI Nord oczywistością.

Ciekawostki
Z pola bawełny do sklepu: śpioszki w podróży

Większość ubrań, jaką nasi klienci znajdują w sklepach, przeszła długą drogę. Podróż naszego body niemowlęcego rozpoczyna się na indyjskich polach bawełny.

Tematy Kluczowe
Standardy zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw Non-Food

W obszarach na które mamy kształtujący wpływ przejmujemy odpowiedzialność za bezpieczne i odpowiednie warunki pracy jak również przestrzeganie standardów ekologicznych.

Tematy Kluczowe
Polityki zakupowe w obszarze Food uwzględniające zrównoważony rozwój

Nasza odpowiedzialność za artykuły spożywcze (Food) obejmuje nie tylko drogę od magazynu do kasy, współodpowiedzialność przejmujemy na całej długości tworzenia łańcucha wartości dodanej, również za wytwarzanie surowców w sposób zrównoważony.

Ciekawostki
Co sprawia, że banan jest BIO?

BIO to nie tylko małe zielono-białe logo na produkcie. Stoi za tym przede wszystkim pełne pasji zaangażowanie producentów i dostawców w uprawę przyjaznej dla środowiska wysokiej jakości żywności.

Ciekawostki
A więc do rzeczy!

Jasny przekaz w temacie rybołówstwa - w 2017 roku ALDI Polska była oficjalnym partnerem kampanii jubileuszowej Marine Stewardship Council (MSC), która stanowiła dobrą okazję do informowania o zrównoważonych metodach połowu ryb oraz certyfikacie MSC.

Ciekawostki
Eksperci ds. owoców i warzyw

Eksperci, którzy badają jabłka i ogórki? Naprawdę istnieją! eksperci od świeżości pomagają sprostać wysokim oczekiwaniom naszych klientów.

Zarządzanie
Istotność

Chcemy wiedzieć, które tematy dotyczące zrównoważonego rozwoju są ważne dla naszych interesariuszy. W tym celu opieramy się na wynikach przeporwadzonej przez nas analizy istotności.Chcemy wiedzieć, które tematy dotyczące zrównoważonego rozwoju są ważne dla naszych interesariuszy. W tym celu opieramy się na wynikach przeporwadzonej przez nas analizy istotności.

Tematy Kluczowe
Różnorodność & Zgodność

W dziewięciu europejskich krajach, w których reprezentowana jest spółka ALDI Nord, pracują ludzie ponad 117 narodowości. Ta różnorodność jest częścią ALDI Nord, wzbogaca naszą współpracę i odzwierciedla różnorodność naszych klientów.